Ste teoretička, celý život učíte právo. Myslíte na to, že teraz šéfujete škole, ktorá pripravuje budúcich policajtov, teda ľudí do praxe?
„Áno, tí ktorí študujú na Policajnej akadémii, sú buď policajti, alebo postupne sa budú snažiť vstúpiť do Policajného zboru, budú trestné právo vykonávať v praxi. Snažím sa, aby sa na škole posilnili predmety, ktorým sa doteraz možno venovala menšia pozornosť, ako je trestné právo procesné, právny styk s cudzinou, ekonomická kriminalita. Ale vyučujú sa tiež forenzné disciplíny, máme katedru vyšetrovania a kriminalistiky. Keďže som však trestná právnička, kladiem dôraz na trestné právo procesné, lebo pri jeho realizácii v praxi sú určité medzery.“
Akí ľudia opúšťajú vašu školu? Lebo obraz polície v očiach verejnosti nie je dobrý.
„Médiá možno poukazujú na negatívne prípady, ale štatisticky to tak nie je. Vo väčšine prípadov policajti postupujú správne. V každej profesii sú ľudia, ktorí konajú v rozpore s tým, k čomu sa zaviazali alebo ako prisahali. Ale jasné, práve pri policajtoch by sa to asi stávať nemalo. Aj vzhľadom k tomu, čo majú v svojom hesle.“
Pomáhať a chrániť – práve to býva terčom posmechu.
„Ale ja to tak negatívne nevnímam, na Akadémii Policajného zboru študujú policajti, ktorí sú zaradení na policajné útvary a svoju prácu vykonávajú s nasadením a zanietením.“
Ľudia často hovoria, že je zbytočné obrátiť sa na políciu, lebo tá nič nevyrieši. Čo si o tom myslíte?
„Tiež sa s tým stretávam. Keby sme postupovali presne podľa toho, ako to ustanovuje trestný zákon a trestný poriadok, vyzerali by veci inak. Niekedy sa stane, že policajti neprijmú podnet na trestné stíhanie, pritom zo samotnej zásady trestného konania vyplýva, že ho majú prijať.“
Záleží to od ľudí, na ktorých na polícii natrafíte?
„Som presvedčená, že všade je to o ľuďoch.“
Tom Nicholson nedávno v komentári napísal: Momentálne sa zdá, že každý mesiac nejaký gangster skončí nadlho za mrežami alebo s obvineniami vo väzbe. Darí sa polícii lepšie bojovať s organizovaným zločinom?
„Vo veľkej miere sa to darí. Boli rozložené známe organizované skupiny a proti jej členom boli vynesené rozsudky, alebo boli tieto rozsudky potvrdené apelačnými súdmi. Keď to zoberieme od začiatku 90. rokov, kedy si organizované skupiny začali vo veľkej miere uzurpovať svoje územia, a potom si navzájom vybavovať účty, teraz je organizovaný zločin na veľkom ústupe. Jasné, máme teraz sofistikovanejšie prejavy organizovaného zločinu, ako je napríklad ekonomická kriminalita. Ale vo veľkej miere sa nám boj s organizovaným zločinom darí. Nemáme veľké prešľapy napríklad pri nedodržaní lehôt, ale vyskytujú sa určité procesné chyby.“
Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak hovoril, že mafia patrí do podsvetia a u nás sa zločinci bežne objavovali v kaviarňach ako vážení občania. Súhlasíte, že teraz sa ich darí držať v podsvetí?
„Áno, v poslednom období akoby sa to polícii, aj prokuratúre a následne súdom, darilo. Musí byť medzi nimi súčinnosť, lebo darmo môžu byť dôkazy zhromaždené v prípravnom konaní a prokurátor podá obžalobu, keď súd nájde určité chyby v rámci dokazovania a všetko môže zlyhať.“
Verejný priestor hlavného mesta je teda podľa vás vyčistený od mafiánov, ktorí boli na očiach?
„Pamätám si ešte deväťdesiate roky a mám pocit, že už sme naozaj úplne inde.“
Čím to bolo, že sa mafia správala tak sebavedome? Bola polícia neskúsená?