BRATISLAVA. Aliancia za rodinu použila v kampani pred referendom tvár prezidenta Andreja Kisku, hoci nemala jeho súhlas a ako ústavný činiteľ by nemal vystupovať v reklame. „Prezidentova fotografia bola použitá bez jeho vedomia,“ povedal Sme hovorca prezidenta Roman Krpelan.
Prezident by podľa právnika mohol Alianciu zažalovať. „Ak na to pán prezident nedal súhlas, môže chrániť svoje práva podľa Občianskeho zákonníka, žiadať nápravu alebo dať satisfakčnú žalobu,“ povedal právnik Pavel Nechala.
Krpelan odmietol potvrdiť, či požiadali Alianciu o stiahnutie reklamy, ktorá sa už niekoľko dní na internete neobjavuje. „Prezident pri vyhlásení referenda povedal, že až do jeho skončenia sa nebude k tejto téme vyjadrovať,“ dodal.
V reklame nesmú vystupovať
Reklama Aliancie okrem tváre prezidenta použila aj jeho vyhlásenie, že referende bude hlasovať, na prvé dve otázky - o manželstve a adopciách, povie áno.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova by zneužitie prezidenta v kampani malo byť poučením, aby viac zvažoval slová.
„Keď svoj postoj zverejnil, musel počítať tým, že ho aktéri referenda využijú. Mal by byť tak, ako každý iný politik, opatrný pri svojich výrokoch. Môžu byť totiž využité spôsobom, ktorý sa im nemusí páčiť,“ uviedol Mesežnikov.
Sporné je, či by Kiska mohol ponúknuť svoje meno na kampaň, ak by chcel. Politici totiž v reklame byť nemôžu. Pavel Nechala však upozornil, že zákon nie je presný a jeho zámerom bolo skôr zamedzenie propagácie tovarov a služieb verejnými činiteľmi.
„Ústavný zákon dáva práva a povinnosti verejným funkcionárom a zakazuje im niektoré činnosti. Jednou z nich je aj vystupovanie v reklame. Ale je už dlhodobá debata o tom, čo sa myslí pod touto reklamou,“ povedal.
Mikloš propagoval cestovku
Jasnejšie to bolo v prípade poslanca Ivana Mikloša, ktorý pred štyrmi rokmi robil reklamu cestovnej kancelárii. Hrozilo mu, že príde o ročný plat, parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií ho napokon nepotrestal.
Keďže reklama pred referendom nie je zameraná na propagáciu produktu alebo firmy, mohol by sa na nej, podľa Nechalu, prezident podieľať. „Takáto diskusia tu už bola, či sa napríklad môžu politici zúčastňovať na podujatiach súkromných subjektov, ako sú plesy a podobne,“ pripomenul.
Prax zatiaľ precedens, na ktorý by sa dalo odvolať, nepriniesla. Parlamentný výbor, ktorý na dodržiavanie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejných funkcionárov dohliada, neprijal uznesenie ani v prípade Ivana Mikloša, ktorý sa objavil v propagačnom letáku súkromnej firmy.

Beata
Balogová
