BRATISLAVA. Referendum o ochrane rodiny je neplatné, účasť na ňom bola 21,41 percenta. Keďže nepresiahla hranicu 50 percent, plebiscit je neplatný.
Na tlačovej besede to oznámila Ústredná komisia pre referendum SR.
Hlasovať v sobotnom referende mohlo 4 411 529 ľudí, hlasovacie lístky vydali 944 674 občanom. Odovzdaných hlasovacích lístkov bolo 944 209.
Referendum bolo platné len v obvode Námestovo, kde bola účasť 51,82 %. Rekordnú účasť na hlasovaní s 86,62 percentami zaznamenalo v rámci celého Slovenska Beňadovo.
Najnižšia účasť bola v obvode Dunajská Streda (7,64%). Nikto z 327 oprávnených voličov neprišiel hlasovať v obci Sútor pri Rimavskej Sobote.
"Vyhodnotili sme všetci zúčastnení priebeh celého referenda ako mimoriadne pokojný oproti priebehom volieb, tých podnetov bolo naozaj minimum," informoval prvý podpredseda UKR Martin Poliačik (SaS). Referendová komisia zaznamenala počas sobotného hlasovanie celkovo deväť sťažností.
Dôvod na zamyslenie
Konferencia biskupov Slovenska o nízkej účasti povedala, že je "bezpochyby dôvodom na analýzu a zamyslenie". Referendum pomohlo podľa predsedu KDH Jána Figeľa posunúť rodinu do centra spoločenskej diskusie a záujmu.
Výsledky naopak privítala Amnesty International Slovensko (AIS). Ocenili najmä začatú diskusiu, ktorá by mohla byť krokom smerom k prijatiu novej legislatívy o registrovaných partnerstvách.
"Tento postoj ukázal, že ľuďom u nás záleží na tom, aby každý mal tie isté práva, ako sú právo na rodinu a právo na osvojenie si detí.
Podobný postoj vyjadril aj Inštitút ľudských práv. Ako informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu, neplatnosť referenda na základe nízkej účasti dokazuje, že občania Slovenskej republiky podporujú práva LGBT menšiny a cesta k postupnému zrovnoprávneniu je otvorená.
"Priebeh z nášho pohľadu bol veľmi pokojný, bez akýchkoľvek významnejších rušivých momentov. Keď porovnám len posledné voľby do samospráv, kde polícia riešila vyše 400 podaní, tak aj tieto čísla nám dávajú obraz, ako vlastne referendum prebehlo," informoval policajný viceprezident Ľubomír Ábel.
V referende hlasovali aj väzni, účasť však bola veľmi nízka (1,65 %). Najviac odsúdených hlasovali v Levoči, najmenej v Ružomberku.
Za nízku účasť môžu aj politici
Aliancia za rodinu uchopila problematiku rodiny tak, že ani konzervatívna slovenská spoločnosť nebola dostatočne vnímavá k ich návrhom, povedal politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho musí byť Aliancia sklamaná z účasti na referende.
„Svedčí to o tom, že to, ako uchopili iniciátori referenda dôležitosť tejto témy, v ich podaní ľudí neoslovilo,“ dodal.
Extrémne nízku účasť pripisuje aj tomu, že politické strany sa v podstate na referendovej kampani nepodieľali, nevstupovali do debaty a nemobilizovali ľudí. Pre tých, čo presadzujú myšlienku rozširovania možností ľudských práv dopadlo referendum pozitívne, keďže nedošlo k naplneniu jeho zámerov, dodal.
Politológ Rastislav Tóth očakával vyššiu účasť v referende. Fakt je, že v posledných dňoch sa často objavili miniľudkovia politici malých strán, ktorí si chceli uzurpovať ono referendum, a to ľudí odradí, pretože v tej chvíli už nešlo vlastne o podstatu, ale o to, či budú podporovať tieto malé strany. Ako keby také malé voľby, a to nie je dobre, hľadá jednu z možných príčin nezáujmu ľudí.
Ako hlasovala v referende vaša obec (podrobné výsledky)Čítajte