ŽILINA. Umelci zo stanice vtiahli Žilinčanov do úvah o ľudských právach, globálnych problémoch či ekológii. Projekcie dokumentárnych filmov pre základné a stredné školy prebiehali od 26. januára počas dvoch týždňov.
"Teraz zahltila mediálny priestor úplne iná debata. Z rómskych filmov bol tento rok v ponuke iba jeden, a ten sa nepremietol. Nikto si ho nevybral," povedal pre SME filmový dramaturg umeleckého laboratória Martin Krištof.
V rámci festivalu Jeden svet pre školy sa skôr hovorilo o moslimoch a ľuďoch inej sexuálnej orientácie. Filmy pre menšie deti vyberali učitelia, stredoškoláci si mohli tému určiť.
Základným školám premietali dva dánske filmy o Afganistane a jeden o ľuďoch bez domova v Nemecku.
„Boli to dobré filmy na rozpútanie diskusie. Deti reagovali výborne a boli informované, vedeli základné veci. Zavolali sme afgánske rodiny," povedal Krištof.
Deti zaujímala vojna
Lektori kultúrneho centra zapojili do diskusií rodiny, ktoré v Žiline čakajú na azyl. Deti sa ich pýtali hlavne na školu a bezpečnosť v Afganistane. Chceli vedieť, či tam vzdelávanie funguje podobne, ako u nás. Vo filmoch videli detských protagonistov, ktorí nechodili do školy.
Žiaci otvárali aj otázky bezpečnosti. Pýtali sa, či majú ľudia strach chodiť po ulici a ako zasahuje vojna do ich bežného života. Padli otázky, ako sa mladým Afgáncom páči tu na Slovensku a čo si o nás myslia.
Témou boli predsudky a strach z inakosti. Menší žiaci boli otvorenejší k diskusii, deviataci nechceli prezentovať svoj názor.
"Snažila som sa z nich vytiahnuť, či majú predsudky voči Rómom, ale teraz mám pocit, že v spoločnosti rezonuje iná téma a toto ich nezaujíma. Jeden chlapec priznal svoj predsudok voči ľuďom, ktorí boli vo väzení,“ povedala lektorka projekcií Martina Hlavajová.
Stredoškoláci mali inú ponuku, väčšinou im premietali český film Iva Bystřičana Mojich posledných 150 000 cigariet. Nastoľuje otázky o premyslenom obchode s ľudskou slabosťou.
Zaujala holandská animovaná snímka Navždy chuligán o futbalovom fanúšikovi, ktorý úzkostlivo tají svoju sexuálnu orientáciu a na štadióne skanduje nenávistné pokriky voči homosexuálom.
Bezdomovcov a Rómov vnímajú podobne
Debatovali aj o probléme ľudí bez domova. Na prekvapenie lektorov nemali deti výrazné predsudky voči bezdomovcom, aj keď niektoré priznali, že sa ich boja.
"Príde mi to tak, akoby deti prepájali bezdomovcov a Rómov," uvažuje Krištof.
V kine stanice Zariečie sa vystriedalo dvesto žiakov. Organizátori podujatia Jeden svet pre školy si nekládli za cieľ kvantitu, zamerali sa na zmysluplnosť diskusií. Školám dali inštrukcie, aby na jednu projekciu prišla vždy iba jedna trieda.
„Striktne dbáme na to, aby tam bola diskusia a snažíme sa limitovať počet žiakov v jednej skupine. Nepustíme ich bez toho, aby sme sa s nimi nedali do kontaktu,“ vysvetlil Martin Krištof.
Lektori pochválili mladých Žilinčanov za ich tolerantnosť, ktorú počas diskusií prejavovali. Podľa nich boli najviac liberálne dievčatá. Zle sa im komunikovalo s gymnazistami, ktorí boli uzatvorení a tichí.
Oproti predchádzajúcim rokom sa správanie žiakov v priestoroch kultúrneho uzla zlepšilo.
„Minulý rok sme vyhadzovali tie decká z projekcií. Nemá význam ich tam držať, keď sa rozprávajú, takže sa stalo, že sme uprostred filmu rozsvietili a projekciu ukončili. A tento rok nebol takýto problém," povedal Krištof.
Filmové projekcie Jeden svet pre školy sú súčasťou festivalu Jeden svet , ktorý založila organizácia Človek v ohrození pred pätnástimi rokmi.
Festival každoročne prezentuje okolo 60 dokumentárnych filmov zahraničnej produkcie, ktoré sa venujú ľudsko-právnym a globálnym témam. V poslednom ročníku za do festivalu zapojilo 30 slovenských miest.

Beata
Balogová
