Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.
BRATISLAVA. Deviataci, ktorí si onedlho budú podávať prihlášky na stredné školy, si môžu v tejto chvíli vydýchnuť. Stredné školy ich budú prijímať podľa starých kritérií.
O rok sa to však zmení. Deviatacky monitor nahradia celoštátne testy z materinského jazyka a matematiky. Kým doteraz test deviataci písali v základných školách, centrálne štátne testy budú písať na stredných školách, na ktoré sa budú hlásiť.
Testovanie deviatakov, ktorého výsledok je teraz jedným z kritérií na prijatie, bude tento rok až v apríli, termín ministerstvo školstva posunulo z marca. Presun si vyžiadali samotné školy.
Druhou požiadavkou na prijatie zostávajú doplnkové kritériá každej zo stredných škôl.
Bez prijímacích skúšok budú naďalej brať žiakov, ktorí v Testovaní 9 dosiahnu úspešnosť najmenej 90 percent v každom predmete.
Výrazná zmena o rok
Čo malo platiť
- od 1. septembra 2014 podľa školského zákona platilo, že na gymnáziá sa môžu hlásiť iba žiaci, ktorí na konci 8. a na polroku 9. ročníka nemali horší priemer ako 2,0,
- pri stredných odborných školách bola hranica 2,75,
- Ústavný súd v októbri rozhodol, že časť zákona je v rozpore s ústavou,
- stredné školy už nesmú pri prijímaní uplatniť spomínané kritérium.
Minister za Smer Juraj Draxler sa už v novembri pri nástupe do funkcie zastrájal, že urobí poriadok v prijímaní žiakov do stredných škôl. Nazdával sa, že to stihne už teraz na jar.
Včera sa ukázalo, že zásadná zmena v prijímačkách nastane až v ďalšom školskom roku. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania dovtedy pripraví centrálne štátne testy z jazykov a matematiky.
Draxler je presvedčený, že celoštátne testy zvýšia objektívnosť pri výbere žiakov na stredné školy. „Viedli sme pomerne dlhé diskusie s ústavom a tiež so zástupcami stavovských organizácií,“ povedal.
Celoštátne testy budú žiaci písať na tej strednej škole, na ktorú sa budú hlásiť. Znamená to, že dozor budú robiť stredoškolskí učitelia.
Ministerstvo počíta aj s tým, že žiak môže byť počas testu indisponovaný. „Bude hlavný termín testu, ale aj náhradný, v ktorom by žiak dostal možnosť opravy, stredná škola by teda brala do úvahy lepší výsledok,“ povedal Draxler.
Aká bude váha testov
Minister zatiaľ nespresnil, akú váhu budú mať výsledky celoštátnych testov. Povedal, že táto otázka bude ešte súčasťou rokovaní so zástupcami stredných škôl, gymnázií a základných škôl.
Riaditeľka ústavu Romana Kanovská povedala, že štátne testy budú spoločné pre gymnáziá aj stredné odborné školy. Na budúcoročné testovanie sa budú môcť už čoskoro začať pripravovať. „Dáme im testy z predmetov, z ktorých sa robia prijímacie skúšky,“ povedala Kanovská.
Riaditelia nie sú proti
Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavol Sadloň sa so zmenou stotožňuje. „Ustúpiť od povinných písomných prijímacích testov a nahradiť ich celoštátnym testom je prvý krok k racionálnemu prístupu pri prijímacom konaní,“ povedal.
Asociácia už dlhšie presadzuje myšlienku testovania všeobecných predpokladov na štúdium.
Sadloň to vysvetľuje objektívnejšími kritériami, ktoré by dávali väčšiu šancu aj tým žiakom, ktorých doménou možno nie je jeden z profilových predmetov - vyučovací jazyk a matematika.
Riaditeľ Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach Slavomír Harabin víta najmä to, že celoštátne testy by deviataci písali na stredných školách.
„Vieme si ustrážiť dozor pri teste, nehrozí, že by žiakom pedagógovia pomáhali, ako sa to deje teraz v niektorých základných školách,“ povedal riaditeľ.
„Šrobárka“ patrí medzi špičkové stredné školy v Košiciach, žiakov si prísne vyberá vlastnými náročnými testami. Harabin má z celoštátnych jednotných testov obavu len v tom, či budú dostatočne ťažké.
„Aby sa nestalo, že každý jednotkár ich napíše na 90 percent. To by nesplnilo rozlišovaciu schopnosť pri výbere a minulo by to cieľ,“ povedal Harabin.
Zmena aj v maturite
Draxler chystá zmenu aj v maturitnej skúške. Nie je spokojný s klasickou formou, bol by radšej, keby zanikla.
„Chcel by som celoplošné testy zaviesť aj do maturít,“ povedal.

Beata
Balogová
