Bratislava 18. decembra (TASR) - Slovensko na summite Európskej únie v Kodani uzavrelo okrem najzložitejších prístupových kapitol Poľnohospodárstvo a Rozpočet aj poslednú, 31. kapitolu Rôzne. Tá sa týka spoluúčasti Slovenska v dôležitých inštitúciách, ako sú Európska centrálna banka (ECB), Európska investičná banka (EIB), Európsky rozvojový fond či Výskumný fond pre uhlie a oceľ.
"Ide o samostatné záležitosti, ktoré tvoria súčasť našej prístupovej zmluvy a európskej legislatívy," povedal hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ na dnešnej tlačovej konferencii.
Budúci podiel Národnej banky Slovenska na kapitáli ECB bude vypočítaný v súlade s pravidlami aplikovanými pre súčasné členské štáty. Podľa dodatku k štatútu EIB upíše SR v tomto prípade kapitál vo výške 408,5 milióna eúr. Od dátumu vstupu SR pritom zaplatí členský príspevok 20,4 milióna eúr formou ôsmich splátok v rokoch 2004-09.
Ďalšou časťou tejto kapitoly sú tzv. ochranné opatrenia, ktoré môže nový členský štát použiť pri narušení situácie v určitom sektore, a to počas troch rokov od vstupu do únie. Kapitola Rôzne sa venuje aj zmene praxe využívania predvstupových programov ISPA a Sapard po vstupe do EÚ a prechodnému fondu na poskytovanie pomoci EÚ zameranej na budovanie inštitúcií v nových členských krajinách. Slovensko predpokladá čerpanie tejto pomoci až do výšky 200 miliónov eúr v roku 2004 a 120 miliónov eúr v roku 2005.
Figeľ ďalej konštatoval, že Slovensko dosiahlo v Kodani dobrú, prijateľnú a konštruktívnu dohodu pre prvé roky slovenského členstva v EÚ. Po uzavretí všetkých 31 prístupových kapitol je v najbližšom období potrebné vypracovať právne jasnú zmluvu o vstupe SR do EÚ, ktorá bude podpísaná 16. apríla v Aténach. Prijatie zmluvy o vstupe SR do EÚ nastane jej ratifikáciou na Slovensku, ako aj v parlamentoch všetkých 15 členských štátov. Do vstupu je zároveň potrebné zvládnuť harmonizáciu legislatívy, vybudovanie inštitúcií a celkovú prípravu tak, aby krajina bola plne kompatibilná s európskym prostredím.