BRATISLAVA. Krátko po referende Aliancie za rodinu sa politici opozície predbiehajú, kto príde s lepším návrhom na zmenu pravidiel hlasovania.
Daniel Lipšic z Novy chce spájať referendum len s parlamentnými voľbami, Igor Matovič z OĽaNO navrhuje spájať plebiscit s akýmikoľvek celoštátnymi voľbami. Navrhuje tiež znížiť 50-percentné kvórum pre platnosť referenda na 20 percent.
„Myslíme si, že existencia 50-percentného kvóra, keď k urnám musí prísť 2,2 milióna ľudí, systematicky ubíja v ľuďoch záujem o veci verejné,“ povedal na brífingu Matovič.
[content type="avizo-clanok" id="7639656" url-type="sme-article" title="Komentár Máriusa Kopcsaya" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/55/5591171/5591171.jpeg?rev=2"]Scestná debata o kvóre[/content]
Každý inak
Sieť Radoslava Procházku chce sprísniť podmienky na vyhlásenie referenda, ale zároveň aj zjednodušiť podmienku jeho platnosti.
O vypísanie referenda by malo žiadať petíciou až 500tisíc občanov, dnes zákon žiada 350-tisíc podpisov. Podpisy by navyše organizátori museli zozbierať do 30 dní od spustenia petície, dnes termín nemajú.
Na druhej strane výsledok by sa stal právne záväzným, ak by sa k otázke pozitívne vyjadrilo milión voličov.
SaS navrhuje znížiť počet podpisov potrebných na vyhlásenie referenda na úrovni samospráv podľa veľkosti obce, ktorá má referendum vyhlásiť.
V mestách nad desaťtisíc obyvateľov by to malo byť desať percent, v mestách od tisíc do desaťtisíc občanov 20 percent a v obciach do tisíc voličov by zostalo tak ako dnes potrebných 30 percent občanov. Na krajskej úrovni by o referendum muselo požiadať desať percent obyvateľov.
K účasti by podľa SaS motivovalo zrušenie kvóra a zlúčenie referenda s voľbami. „Len toto je cesta, aby ľudia mali motív zúčastniť sa a povedať aj áno alebo aj nie,“ hovorí Martin Klus z SaS.
Keď sa občania naučia vyjadrovať svoj postoj pri ľahších otázkach na miestnej úrovni, potom by strana znižovala kvórum aj pri celoštátnom referende.
Otázky bývajú malicherné
Iniciatíva krátko po referende politické body stranám nezíska, povedal sociológ Pavel Haulík.
„Verejnosť dnes nepokladá za akútnu problematiku referenda,“ hovorí. „Toto je len výstrel do tmy,“ povedal.
Problém vidí v zneužívaní plebiscitu a strate jeho pôvodného poslania. Často sa podľa neho má rozhodovať o malicherných veciach, ktoré by mali politické strany obsiahnuť v programoch. „Keď politici nevedia nejakú vec vyriešiť, často sa obracajú na občanov, aby o tom rozhodli,“ povedal.
Potreba zmien podľa neho existuje, ale musí jej predchádzať diskusia.
Klus tvrdí, že opozičné strany si k návrhu určite spolu sadnú. „Máme tu absolútne prieniky v týchto témach,“ povedal.

Beata
Balogová
