Za posledné štyri dni miestami napadlo do 80 cm. Nový sneh je vplyvom vetra rozložený veľmi nerovnomerne.
BRATISLAVA. Ráno bolo v stredu na horách polooblačno až zamračené, pričom viac oblakov alebo hmla sa nachádzala v nižších a stredných polohách jednotlivých pohorí.
Oteplilo sa ešte viac, teplota vzduchu sa na hrebeňoch pohybovala od -7° C do -1° C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.
Vietor sa po niekoľkých dňoch na horách utíšil. Ráno fúkal už len mierny až čerstvý vietor severných smerov s rýchlosťou do 30 km/h. Aj sneženie v priebehu utorka ustalo. Za posledných 24 hodín opäť pripadlo v najvyšších polohách Tatier do 10 cm nového snehu.
Za posledné štyri dni miestami napadlo do 80 cm snehu. Nový sneh je vplyvom vetra rozložený veľmi nerovnomerne. Na mnohých miestach sa na svahoch nachádzajú nebezpečné snehové dosky a vankúše.
Na hranici lesa je veľké množstvo previateho snehu, niekde aj viac ako 100 cm. Snehová pokrývka vplyvom oteplenia postupne sadá. Povrch snehovej pokrývky je z rána ešte prachový, ale v priebehu dňa zvlhne.
Vo všetkých pohoriach na Slovensku naďalej trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Nový sneh bol vplyvom silného vetra previaty na záveterné východné a juhovýchodné svahy, kde sa vytvorili snehové vankúše z nového a previateho snehu o výške aj viac ako 0,5 m.
Sneh z posledného sneženia sa vplyvom nízkych teplôt dostatočne neprepojil s podkladovou vrstvou, snehová pokrývka je tak na mnohých miestach iba mierne až slabo spevnená. Lavíny sa môžu vyskytnúť v týchto lokalitách už pri malom dodatočnom zaťažení, najmä na strmých svahoch so sklonom nad 30°.
Môžu sa vyskytnúť aj spontánne stredne veľké lavíny a splazy z nového snehu. Lavínové nebezpečenstvo má stále výrazne lokálny charakter, preto je potrebné lokálne posúdenie stability snehovej pokrývky a správna interpretácia testov. Lavínové nebezpečenstvo pri oteplení v priebehu dňa stúpa.