Košice 19. decembra (TASR) - Lekári špecialisti opätovne upozorňujú na nevyhnutnosť začať reformu slovenského zdravotníctva. Súčasne však pripomínajú, že jej jednotlivé kroky je potrebné odbornej i laickej verejnosti vysvetľovať a zvažovať pripomienky. Inak sa môže stať, že sa dobrá snaha obráti nielen proti ministrovi zdravotníctva, ale aj samotnej reforme.
Ak sa s ňou nezačne čím skôr, situácia povedie k vyčerpaniu poskytovateľov a čoraz citeľnejšiemu odchodu kvalifikovaných zdravotníckych síl do zahraničia, uviedol dnes pre TASR docent MUDr. Viliam Donič, PhD. zakladateľ a vedúci pracoviska spánkovej medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach. Spánková medicína je novým medicínskym odborom, ktorý sa zameriava na poruchy životných funkcií počas spánku. Na Slovensku sa začal profilovať pred desiatimi rokmi práve v Košiciach a jeho špecialisti si získali rešpekt a uznanie i v zahraničí. V niektorých oblastiach patria v rámci odboru k svetovej špičke.
Každý lekár na svojom poste má v systéme zdravotnej starostlivosti podľa docenta Doniča nezastupiteľné miesto. Reforma by sa však mala podľa neho zamerať v prvom rade na podporu špecializovaných súkromných ambulancií, pretože práve tie majú najväčšie predpoklady poskytovať zdravotnú starostlivosť efektívne, racionálne a na vysokej odbornej úrovni. Vývoj v medicíne totiž podľa jeho slov určujú lekári, špecializujúci sa na konkrétny odbor. Zdôvodnil tým aj fakt, prečo sú práve špecialisti hnacím motorom reformy v zdravotníctve. Spomedzi poskytovateľov zdravotníckych služieb akými sú štátne nemocnice, zamestnávajúce lekárov za plat podľa tabuliek, súkromných praktických lekárov, platených zdravotnými poisťovňami podľa počtu evidovaných pacientov, iba súkromní špecialisti sú platení výlučne za uskutočnené diagnostické a liečebné výkony. Ekonomický tlak ich nielen núti starostlivo zvažovať výdavky, ale súčasne pacientom poskytovať kvalitné služby a zvyšovať svoju odbornosť.
Preto špecialisti napriek verejnej podpore reformy ministra zdravotníctva SR Rudolfa Zajaca pripomínajú aj potrebu otvorenej diskusie o jednotlivých krokoch reformy. Ich zmysel sa snažia vysvetľovať a zdôvodňovať aj na svojej webovej stránke www.slus.sk