Bratislava 19. decembra (TASR) - Na 17,1 milióna korún ocenil svoje know-how riaditeľ Gynekologicko-pôrodníckej nemocnice (GPN) v Bratislave Vladimír Cupaník pri transformácii nemocnice na neziskovú organizáciu. Najvyšší kontrolný úrad však pri kontrole transformácie konštatoval viaceré porušenia zákona.
GPN vykazovala k 30. júnu stratu 3,321 milióna korún a neuhradenú stratu z minulých rokov 3,955 milióna korún. Podľa predsedu NKÚ Jozefa Stahla Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR nepreukázalo, akými opatreniami dosiahne transformovaná organizácia vyrovnaný rozpočet a ako uhradí straty z minulých rokov. Hoci je MZ SR podľa zákona zodpovedné za vypracovanie transformačného projektu, neúplný projekt nevrátilo na prepracovanie, ale akceptovalo ho a zverejnilo v Obchodnom vestníku. Nato dostalo dva transformačné projekty - od akciovej spoločnosti TOP MED, ktorá však v čase podania nepreukázala konkrétne pôsobenie v oblasti zdravotníckej starostlivosti, a fyzickej osoby - doterajšieho riaditeľa nemocnice. Tento chcel vložiť do spoločnosti svoje know-how ako nepeňažný vklad za spomenutých 17,1 milióna korún. Podľa odborného stanoviska Ústavu súdneho inžinierstva pri Žilinskej univerzite nie je možné nepeňažný vklad akceptovať, pretože riaditeľ do svojho know-how zahrnul aj know-how širšieho kolektívu pracovníkov a ako východisko pre ocenenie svojho know-how použil príjmy celej nemocnice dosiahnuté v roku 2001. "Tým ani jeden záujemca o vstup do transformačného procesu nesplnil podmienky v zmysle transformačného zákona," povedal dnes Stahl pred novinármi.
Ministerstvo privatizácie však 24. júna poslalo vláde návrh na vydanie rozhodnutia o transformácii GPN a konštatovalo v ňom, že podľa odbornej komisie splnila fyzická osoba všetky predpoklady. NKÚ zistil, že k tomuto návrhu neboli preukázateľným spôsobom doložené zodpovedajúce doklady - návrh na registráciu neziskovej organizácie, návrh na zrušenie príspevkovej organizácie a súpis nehnuteľných a hnuteľných vecí organizácie.
Vláda 26. júna rozhodla o transformácii GPN. O dva mesiace neskôr požiadalo ministerstvo privatizácie o zrušenie tohto uznesenia a prijatie nového s tým, že spoluzakladateľmi organizácie budú zamestnanci GPN. Mali spolu vložiť majetok v hodnote 17,28 milióna korún - riaditeľ svoje know-how za 17,1 milióna a ďalších deväť zamestnancov peňažný vklad po 20 tisíc korún. Vláda 21. augusta zrušila svoje pôvodné uznesenie a prijala nový návrh. NKÚ však zistil, že na uskutočnenie zmeny v transformácii nebol vypracovaný transformačný návrh kolektívu zamestnancov GPN a ministerstvo privatizácie v rozpore so zákonom predložilo vláde návrh v prospech zamestnancov bez posúdenia v odbornej komisii.
*mh rč
NNNN