Bratislava 6. júla (TASR) - Na zásadnú decentralizáciu kompetencií, financií a politickej moci nebude podľa odstupujúceho vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského v tomto volebnom období dostatočná politická vôľa.
Ako uviedol, prijatie pozmeňovacieho návrhu poslanca NR SR za HZDS Jána Cupera, podľa ktorého vláda môže zrušiť nariadenie zastupiteľstva vyššieho územného celku (VÚC), ak je v rozpore s národnými záujmami, ukazuje na to, že sa vytvoril "nový koaličný blok", ktorý nemá záujem na skutočnej decentralizácii. Je veľmi zlé, že tento pozmeňovací návrh prešiel a je treba zistiť, či nie je napadnuteľný z hľadiska ústavnosti, uviedol Nižňanský a dodal, že jeho prijatím bol porušený princíp decentralizácie moci.
Podľa Nižňanského v najbližšom období bude snaha stále viac posilňovať štát voči samospráve. Príkladom sú návrhy noviel zákonov o majetku obcí, o rozpočtových pravidlách a návrh zákona o majetku VÚC z dielne Ministerstva financií SR, ktoré už vláda schválila. Z návrhov týchto zákonov vyplýva, že samospráva nebude nezávislá pri rozhodovaní o svojom majetku, obciam sa znížia vlastné príjmy a majetok decentralizovaný na samosprávu bude účelovo viazaný. Za zlé riešenie považuje aj navrhnutú nútenú správu, pričom problém vidí predovšetkým v definovaní jej kritérií. Podľa Nižňanského sa prijatím novely zákona o rozpočtových pravidlách výrazne zníži úveryschopnosť a kapitálové investície obcí, čo je "výrazné obmedzenie samosprávnosti". Ako zdôraznil, "táto novela ani kúskom nenaznačila niečo, čomu sa hovorí fiškálna decentralizácia, bola vytvorená len preto, aby sa zhoršili podmienky hospodárenia obcí s finančnými prostriedkami oproti súčasnému stavu."
Podľa Nižňanského je absurdné sa domnievať, že rok pred parlamentnými voľbami budú mať politické strany súčasnej vládnej koalície záujem zrušiť okresné úrady. Zároveň upozornil, že sú pripravené návrhy zákonov, ktoré navrhujú ich personálne posilnenie.
Nižňanský sa domnieva, že po prijatí "takejto podoby zákonov o VÚC netreba očakávať väčší záujem politických strán o voľby do regionálnych parlamentov". Je presvedčený, že väčší záujem o komunálne voľby by bol v prípade schválenia pôvodne navrhnutých dvanástich územných celkov rešpektujúcich regionálne členenie Slovenska.