BRATISLAVA. Východoslovenského podnikateľa Ignáca Ilčišina a jeho spoločníka Jána Husára odsúdil v utorok Špecializovaný trestný súd za pokus o obzvlášť závažný zločin podvodu spolupáchateľstvom v súvislosti so spoločnosťou Transpetrol, v mene ktorej vystupovali.
Ilčišinovi vymeral trest 11 rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a trojročný ochranný dohľad. Husárovi udelil súd trest päť rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a ochranný dohľad na jeden rok.
Ani jeden sa na utorkovom pojednávaní nezúčastnil, súhlasili však s pojednávaním v neprítomnosti.
Nižší trest kvôli veku
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. "Je to dosť neprimeraný trest," okomentoval verdikt súdu obhajca Ilčišina.
Predseda senátu Ivan Matel vysvetlil, že Husárovi vymeral nižší trest s ohľadom na jeho vysoký vek. Právnik z Humenného má 71 rokov.
Súd nakoniec nerozhodoval o treťom bode obžaloby, kde mali byť muži stíhaní za vystavenie falošnej zmenky v hodnote 12,9 milióna eur. Prokurátor v tomto bode svoj návrh stiahol.
Konali v mene firmy
Podľa súdu predstierali, že sú oprávnení konať v mene Transpetrolu a uznávali pohľadávky voči štátnemu prepravcovi ropy. Ilčišin sa vydával za predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti, Husár za člena predstavenstva.
Dňa 4. júna 2009 uznali u súdnej exekútorky v Prahe v mene Trasnpetrolu neexistujúce dlhy voči dvom spoločnostiam v celkovej výške 13,173 milióna eur vrátane zmluvných pokút.
Pritom sa zaviazali, že Transpetrol ich zaplatí do 10. júna 2009. Dvojica zároveň súhlasila s priamou vykonateľnosťou exekučných zápisov, ak nebudú dlhy uhradené.
Ilčišin nemal podiel v Transpetrole, dostal deväťročný trestČítajte
Transpetrol čelil exekúcii
Transpetrol následne v dôsledku toho čelil exekúciám, v ktorých mu boli zablokované platby jeho českých dodávateľov. Proti tým sa bránil v troch súdnych konaniach pred českými súdmi.
Dva z nich už právoplatne vyhral. V treťom spore bude o dovolaní rozhodovať Najvyšší súd ČR.
Štátny prepravca ropy si v konaní uplatňoval náhradu škody v celkovej výške zhruba 1,7 milióna eur. Súd ho v tomto nároku dnes odkázal na občiansko-právne konanie.
Dvadsaťročný spor
Štát sa v súvislosti s konaním Ilčišina a ľudí okolo neho už 20 rokov sporí o 34 percent akcií v Transpetrole. V desiatkach sporov na všetkých súdnych inštanciách na Slovensku i v Česku sa podnikateľom podiel v štátnej firme postupne vzďaľuje.
Ilčišina a päť ďalších ľudí v roku 2009 odsúdili v kauze 34-percentného podielu Transpetrolu na Krajskom súde v Žiline. Ilčišin vtedy dostal deväť rokov. Rozsudok zrušil Najvyšší súd SR. V prípade zatiaľ nebolo znovu rozhodnuté.