BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák predkladá na rokovanie vlády návrh Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv.
Aliancia za rodinu (AZR) ešte v utorok spustila petíciu, kde žiada premiéra Roberta Fica a ministrov vlády, aby dokument odmietli. V čase uzávierky mala viac ako šesťtisíc podpisov.
„Stratégiu vnímame ako nevyváženú. Zo stratégie sa navyše bude odvodzovať aj prideľovanie peňazí,“ povedal Anton Chromík z AZR.
Povedie k adopciám?
Aliancii sa nepáči formulácia, podľa ktorej treba podniknúť kroky na dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre osoby, ktoré žijú v partnerskom zväzku mimo manželstva.
„Dnes už nikto nespochybňuje, že s registrovanými partnerstvami idú ruka v ruke aj adopcie detí rovnakopohlavnými pármi,“ píše sa v petícii.
Stratégia mapuje aktuálnu situáciu v oblasti ľudských práv. Nie je zákon a nemôže prinášať do života žiadne nové práva, povedal Peter Susko z ministerstva zahraničných vecí.
Darovanie krvi
Aliancia upozorňuje, že stratégia kritizuje dotazník darcu krvi, ktorý obsahuje otázku, či mal kandidát na darcovstvo - muž za posledný rok pohlavný styk s mužom.
Konkrétny námet na zrušenie tejto otázky sa však v stratégii nenachádza. Je len v informatívnej prílohe, reagoval Martin Macko z Iniciatívy Inakosť.
Diskusia o stratégii bola otvorená. Podľa Suska ju poznačili prehnané emócie a šírenie lží. Výsledný dokument je podľa neho kompromisom, ktorý odzrkadľuje vnímanie ľudských práv na Slovensku. „Ukázalo sa, že niektoré pozície sú nezmieriteľné.“
Petíciu proti stratégii podpísalo už 12-tisíc ľudí
Proces prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR trval dva roky
BRATISLAVA. Mimovládne organizácie zasadzujúce sa za ochranu rodiny žiadajú premiéra a ministrov, aby odmietli Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, ktorá je zaradená na stredňajsom programe rokovania vlády.
Ak by ju totiž prijali, nebudú podľa týchto organizácií rešpektovať vôľu účastníkov referenda.
Proti stratégii spustili aj petíciu, ktorú malo doteraz podpísať viac ako 12-tisíc ľudí. Na stredňajšej tlačovej besede v Bratislave o tom informovali zástupcovia Aliancie za rodinu, Fóra života a Slovenskej spoločnosti za rodinu.
Nevyvážená stratégia
"Tento dokument považujeme za nevyvážený. Chceli sme doň zahrnúť mnohé práva, ako ochranu života, rodiny či výhradu vo svedomí. Týmto právam sa však nedostalo priestoru," povedala Mária Raučinová z občianskeho združenia Fórum života
Anton Chromík z Aliancie za rodinu tvrdí, že proti stratégii dva roky protestovalo viac ako 100 organizácií a značná časť občianskej spoločnosti sa ho snažila priviesť k celospoločenskému konsenzu a dostať doň práva aj na náboženskú slobodu alebo práva rodičov.
"Napriek prísľubom boli tieto témy označené za kontroverzné," podotkol Chromík.
Vláda podľa jeho slov v stratégii napríklad považuje za priekopníka v presadzovaní práv LGBTI ľudí Európsky parlament.
"Ten v roku 1993 prijal uznesenie, v ktorom volal okrem iného po prístupe k manželstvu a rovnom prístupe pri adopciách," spresnil predstaviteľ Aliancie za rodinu.
Pripravovali ju dva roky
Proces prípravy Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v SR trval dva roky.
Dokument má 51 príloh, ktoré tvoria východiskové podklady obsahujúce výstupy z odborných podujatí venovaných jednotlivým zraniteľným skupinám. Majú informatívnu povahu a slúžili ako základ pre vypracovanie stratégie.
tasr

Beata
Balogová
