SME

Armáda už zoberie len úplne zdravých

BRATISLAVA - Od budúceho roka nastúpi na základnú vojenskú službu menej mladých mužov. Ministerstvo obrany sprísnilo zdravotné kritériá, ktoré musia odvádzaní branci spĺňať. Armáda odvedie len tých, ktorých bude sama považovať za úplne schopných.


FOTO – ARCHÍV TASR


„Chceme dosiahnuť, aby na vojnu chodili chlapci so skutočne dobrým zdravotným stavom. Lekári v armáde by mali riešiť bežné ochorenia, ako je chrípka, angína, úrazy,“ hovorí predseda Ústrednej vojenskej posudkovej komisie Emil Seliga.

Kritériá sa menia po viac ako štvrťstoročí. Od roku 1976 je branec pri odvode zaradený do jednej zo štyroch kategórií: schopný, schopný s obmedzeniami, dočasne neschopný, trvale neschopný. Od nového roka sa kategória „schopný s obmedzeniami“ vypúšťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Oni sú v podstate zdraví, ale ich zdravotná dokumentácia hovorí, že ich zdravotný stav nie je stopercentný. Občas si vyžaduje nejakú liečbu, úľavy, opatrenia,“ vysvetľuje Seliga. „Schopných s obmedzeniami“ je asi 19 percent brancov. Seliga hovorí, že pomerne vysoké percento z nich malo postihnuté zmyslové orgány, osobitne oči. Títo by „na vojnu“ už nemali ísť, keďže na zrak sa kladú vysoké nároky. „Človek prijíma 70 až 90 percent informácií zrakom,“ dôvodí.

Ďalšou skupinou, ktorá by sa „službe vlasti“ mala vyhnúť, sú alergici, chlapci s ochoreniami dýchacieho a zažívacieho traktu, s poraneniami chrbtice a pohybového systému.

Seliga odhaduje, že po zmene kritérií dostane povolávacie rozkazy asi polovica zo „schopných s obmedzeniami“, teda spolu asi o 10 percent brancov menej. Ale môže to byť aj viac. „Záleží na kvalite populačného ročníka.“ Hovorí, že napríklad chlapci, ktorí sa narodili po tragédii v Černobyli v roku 1986, sa k odvodom ešte nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje však, že odvedeniu sa vyhnú len skutočne chorí, ktorí od útleho veku trpia zdravotnými problémami. „Nie špekulanti“.

Kritériá sa sprísňujú len tri roky pred úplnou profesionalizáciou armády. Hovorca ministerstva obrany František Kašický tvrdí, že v tejto chvíli nemožno vylúčiť, že sa kritériá ešte viac sprísnia.

Podrobnosti o zdravotných kritériách sú na internetovej stránke ministerstva obrany. (joč)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 965
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 495
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 345
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 576
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 868
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 309
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 997
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 754
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu