Nitra 20. decembra (TASR) - V minulosti oslavovali tri dni pred Štedrým dňom svoje meniny Tomášovia a k tomuto menu sa viazali i mnohé pranostiky. Na svätého Tomáša chop sa chlpatého rubáša, odporúčala jedna z nich pripomínajúc, že 21. december je prvým zimným dňom.
Na slnovrat a najdlhšiu noc roka upozorňuje i ďalšia: Na svätého Tomáša najdlhšia je noc naša. Definitívny príchod zimy odrážali v tento deň aj príslovia Na Toma seď doma, Na svätého Tomáše zima sa už rozpáše a O svätom Tomáši meluzína straší.
Apoštol Tomáš bol rybárom z Galiley. Od prvej chvíle, ako ho Ježiš oslovil, sprevádzal ho verne na každom kroku. Známym sa stal, keď sa Ježiš po vzkriesení ukázal apoštolom. Tomáš tam vtedy nebol a rozprávaniu druhov neveril. Odtiaľ pochádza i známe označenie "neveriaci Tomáš". Na tvrdenie apoštolov, že Ježiš je vzkriesený, Tomáš odpovedal, že uverí, keď uvidí Ježišove rany na vlastné oči a dotkne sa ich. Ježiš sa apoštolom opäť zjavil po ôsmich dňoch a neveriaceho Tomáša vyzval, aby sa dotkol jeho rán. Tomáš to urobil a padol k Ježišovým nohám. Apoštol Tomáš neskôr šíril Ježišovo učenie v Perzii a Indii. Keď odmietol vzdať sa ho, ukončil jeho život pohanský kňaz, ktorý ho prebodol kopijou.
Na deň svätého Tomáša sa gazdovia s mládencami vyberali do lesov vyrúbať vianočné stromčeky. Do chalúp prichádzali v tento deň prví koledníci s betlehemom, ale najmä vinšovníci udržiavajúci jednu z najstarších, dnes takmer zabudnutých vianočných obyčají - chodenie s oceľou. Rodinám želali, aby mali v budúcom roku "zdravie pevné ako ten kúsok ocele".