Košice 6. júla (TASR) - Otázka presťahovania Ústavného súdu SR je opäť otvorená a bude ju musieť vyriešiť vláda SR. Doteraz predsedom súdu Jánom Mazákom prezentovaný variant ako konečná podoba sťahovania súdu do Župného domu, súčasného sídla Východoslovenskej galérie, ostane pravdepodobne iba jednou z možností. Posudzovať ich bude komisia pod gesciou vicepremiéra Ľubomíra Fogaša, zložená z ministra vnútra, ministra kultúry, krajského prednostu, primátora mesta a pravdepodobne aj ministerky financií.
Vyplynulo to z informácií, ktoré po dnešnom stretnutí ministra kultúry Milana Kňažka a predsedu ÚS SR Jána Mazáka obaja prezentovali na pôde súčasného sídla súdu v Csáky-Dessewffyho paláci. Ten je prenajatým sídlom súdu od jeho vzniku v roku 1993 a podľa vyjadrení predsedu súdu, kapacitne už rozšírenému počtu ústavných sudcov od 1. januára 2002 stačiť nebude.
Ako obaja zhodne na stretnutí s novinármi zdôraznili, je potrebné nájsť riešenie, ktoré by nielen uspokojilo oprávnené potreby Ústavného súdu na vlastnú a väčšiu budovu, ale zachovalo aj galériu. Uzavretím pripravovanej zmluvy o prevode Župného domu na Ústavný súd medzi krajským prednostom Štefanom Vranovským a predsedom súdu, ktorú Kňažko tesne pred podpisom pozastavil, by totiž galéria ostala bez sídla. "Nech rozhodne o tom vláda, pretože sú to dve neporovnateľné hodnoty, ktoré obe treba zachovať chrániť a rozvíjať", uviedol Mazák. Ako dodal, s ministrom Kňažkom hovorili rovnakým jazykom a "nie je mysliteľné, aby, hoci na úkor takej významnej inštitúcie, akou je Ústavný súd, došlo k zániku galérie, alebo k jej znefunkčneniu".
Minister kultúry pripustil, že pozastavením podpisu zmluvy medzi Krajským úradom a Ústavným súdom o prevode správy majetku štátu k Župnému domu vstúpil do procesu trochu oneskorene. Ako dodal, aktívne sa problémom začal zaoberať až po ostrých protestoch Združenia galérii na Slovensku i Kolégia ministra a negatívnych reakciách výtvarníckej obce. Minister však zdôraznil nevyhnutnosť takého riešenia, ktoré by vyšlo v ústrety oprávneným požiadavkám ÚS ale aj galerijníkov a kultúrnej verejnosti. Problémom sú financie a lacné riešenie sa asi nenájde. "Teraz je dôležité, aby vláda veľmi dôkladne zvážila, do akej verzie riešenia bude tieto peniaze investovať", dodal Kňažko.
Téma sťahovania ÚS bola už "na stole" prvého ÚS. Tesne pred ukončením prvého funkčného obdobia sa vtedajší predseda, akademik Milan Čič dohodol s primátorom Košíc Zdenkom Trebuľom na presťahovaní do budovy bývalej vojenskej Divízie. Tento variant si však neosvojil nový predseda, ktorý Divíziu považuje za nadmerné a príliš drahé riešenie. Problém okolo sťahovania sa začal medializovať, keď na jar roku 2000, krátko po nástupe nového vedenia Mazák prekvapujúco na brífingu oznámil sťahovanie súdu začiatkom tohto roka do priestorov Župného domu. Hovorca KÚ jeho vyjadrenia o uzavretej hode medzi ÚS a KÚ poprel a prednosta Vranovský tému uzavrel konštatovaním, že vedúci predstavitelia mesta, kraja a ÚS (pôvodne všetci členovia SOP) sa stretnú a nájdu definitívne riešenie. K téme sa verejne vyjadril aj prezident Rudolf Schuster, ktorý podporil Mazákom presadzované riešenie. Téma nabrala intenzitu po schválení novely Ústavy SR. Naposledy 8. júna 2001 predseda ÚS na tlačovej konferencii vyhlásil, že ÚS sa bude zo súčasných priestorov definitívne sťahovať do budovy Župného domu. Potrebné už bolo iba "dotiahnuť" detaily zmluvy, ktorá však neriešila problém náhradných priestorov pre galériu. *ver som NNNN