Bratislava 20. decembra (TASR) - Záujem zúčastniť sa na referende o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ) na začiatku decembra potvrdilo 62,4 percenta respondentov, čo je o takmer šesť percent menej ako v novembri. Z nich 68 percent by sa vyslovilo za integráciu do únie.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý v dňoch 1. až 9. decembra 2002 realizoval na výberovej vzorke 1037 respondentov Ústav pre výskum verejnej mienky pri Štatistickom úrade SR. Oslovení v ňom odpovedali na otázku: "Predstavte si, že by sa tento týždeň konalo u nás referendum o vstupe SR do Európskej únie, zúčastnili alebo nezúčastnili by ste sa ho?"
Takmer pätina opýtaných (19,3 percenta) sa ešte nerozhodla, či by sa zúčastnila na referende, ktorého pozitívny výsledok je podmienkou integrácie. Skupina nerozhodnutých sa tak zväčšila oproti decembru takmer dvojnásobne. Zvyšných 18,3 percenta opýtaných tvrdí, že by sa na spomínanom plebiscite nezúčastnilo.
Z respondentov, ktorí sú rozhodnutí ísť hlasovať, by sa na začiatku decembra približne pätina (19,8 percenta) vyslovila proti vstupu Slovenska do únie, 12,2 percenta opýtaných odpovedalo, že ešte nevie, či by hlasovalo v prospech, alebo proti integrácii.
Na summite Európskej únie, ktorý sa konal minulý týždeň v Kodani, padlo rozhodnutie, na základe ktorého by sa SR a ďalších deväť kandidátskych krajín malo stať v roku 2004 jej členmi. Samotnému vstupu by mala predchádzať ratifikácia prístupovej zmluvy, ktorej podpis je naplánovaný na apríl 2003 v Aténach. Podmienkou na integráciu kandidátskych krajín do EÚ je aj súhlas občanov. Ten by mali dať v jednotlivých krajinách v referendách, v ktorých rozhodnú, či chcú, alebo nechcú, aby sa ich štát stal súčasťou únie.
TASR informáciu poskytla Dana Šoucová z ÚVVM pri ŠÚ SR.
Upozornenie: Grafické oddelenie Ekonomickej redakcie TASR vydáva k správe graf.