V súčasnosti trvajú lehoty, počas ktorých sa Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) vyjadrí o námietkach podaných účastníkmi tendrov, uviedol pre TASR minister obrany SR Ivan Šimko. Kým ÚVO nerozhodne o námietkach, minister nebude mať oficiálne informácie o stave týchto výberových konaní. Svoje stanovisko Šimko vyjadrí až po uplynutí lehôt.
Niektoré médiá priniesli pred tromi týždňami informácie, že tieto tendre majú byť zrušené, keďže jedna z víťazných firiem údajne nespĺňa všetky predpísané kritériá. Do oboch tendrov sa prihlásila americká firma Hewlett-Packard Slovakia (HP), ktorej konateľ podľa zverejnených informácií údajne spolupracoval s ekonomickou rozviedkou ŠtB. Podmienkou pre víťaza tendra je podľa štátneho tajomníka MO Rastislava Káčera previerka Národného bezpečnostného úradu. Previerka v súčasnosti podľa informácií firmy HP ešte pokračuje. Hovorca rezortu obrany František Kašický označil vtedy tvrdenia HP o tom, že sa stala víťazom tendra na nákup štábneho informačného systému, za neoficiálne.
Víťazná firma tendra na nákup štábneho informačného systému by mala do konca roka 2006 dodať MO programové vybavenie počítačov. Predmetom zmluvy by mala byť takisto projektová činnosť v oblasti informačných a komunikačných systémov pre štábny informačný systém.