BRATISLAVA. Stratégia ochrany a podpory ľudských práv upravuje ľudské práva menšín len rámcovo.
Premietnuť by sa mala do konkrétnych, právne záväzných opatrení a dôležité je, ako sa budú uplatňovať v živote, hovoria odborníci a občianski aktivisti, ktorí stratégiu vítajú.
Tí, ktorí majú so stratégiou od začiatku problém, sa sporia o slovíčka.
Vypadlo slovo „rovnaký“
Pozornosť niektorých kresťanov sa sústredila na opatrenia „zamerané na ochranu základných práv a slobôd dospelých osôb, ktoré nežijú v manželstve“.
V návrhu bola formulácia, ktorá predpokladá „podniknúť potrebné právne kroky na dosiahnutie rovnakých práv a ochrany pre osoby, ktoré žijú v partnerskom zväzku bez uzavretia manželstva“.
Nad slovíčkom „rovnakých“ sa pozastavil šéf KDH Ján Figeľ v RTVS. Minister zahraničia a predseda Rady vlády pre ľudské práva Miroslav Lajčák rýchlo zareagoval, že slovo „rovnakých“ v schválenej verzii stratégie už nie je.
Figeľ zmenu oproti návrhu uvítal. „Som rád, že niektoré zmeny sa dosiahli ešte počas rokovania vlády,“ povedal. „Každé slovo má nejakú hodnotu.“
Smer vyhovel KDH?
„Na rokovaní vlády sa dohodlo, že z toho odseku vypadne 'rovnakých práv', aby to bolo v súlade s tým, ako manželstvo definuje ústava,“ povedal Lajčákov hovorca Peter Stano. Hovoril o zmene, ktorú v ústave presadili Smer a KDH.
Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť sa domnieva, že na obsahu stratégie to nič nemení. „Rovnosť nám zaručuje ústava tak či tak, nemusíme čakať, kým nám ju pán Figeľ povolí.“
Ani podľa podpredsedu rady vlády pre ľudské práva Kálmána Petőcza to nehrá rolu, celú spomínanú formuláciu však považuje za nejasnú. „V celom dokumente hovoríme o ľudských právach a tie sú individuálne.“ Nejde teda o práva rodiny, ktoré spomínajú kresťanskí aktivisti.
Práve v interpretácii toho, čo sú ľudské práva, je podľa Petőcza spor.
Aliancia za rodinu ide proti vládnej stratégii, spustila petíciuČítajte

Beata
Balogová
