Bratislava 20. decembra (TASR) - Rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý dnes zamietol sťažnosť GP SR proti zastaveniu trestného stíhania v kauze zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny, potvrdzuje slová obhajoby exriaditeľa SIS Ivana L., tvrdí jeden z jeho advokátov Ľubomír Hlbočan.
"Iný výsledok som ani neočakával," povedal v reakcii na rozhodnutie NS SR pre TASR. Pripomenul, že v právnom štáte by mali príslušné orgány brať udelenie milosti bez výhrad na vedomie, slovenské orgány činné v trestnom konaní však toto pravidlo nerešpektovali. Motívom spochybňovania Mečiarovej amnestie je podľa neho politizácia celého prípadu. "Keby nešlo o tento prípad, každý by amnestiu rešpektoval, ako ju rešpektujú v každej spoločnosti," dodal.
Ako príklad uviedol prípad milosti, ktorú dal v kauze Watergate americký prezident Gerald Ford svojmu predchodcovi Richardovi Nixonovi. "Iste sa mnohým Američanom nepáčila, ale všetky štátne orgány v USA vrátane občanov ju vzali na vedomie," tvrdí. Podobne to bolo podľa neho v prípade amnestie, ktorú dal v súvislosti s kauzou Technopol exprezident Michal Kováč svojmu synovi.
Hlbočan zdôraznil, že amnestiu expremiéra Vladimíra Mečiara z roku 1998 v tomto prípade uznal aj Ústavný súd SR nálezom, ktorý je záväzný pre všetky štátne orgány, čo však tiež nerešpektovali. Jedine súdy na všetkých úrovniach ju brali do úvahy, uzavrel.
NS SR dnes na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť Generálnej prokuratúry SR proti zastaveniu trestného stíhania v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. Senát Najvyššieho súdu konštatoval, že prípad podlieha amnestii expremiéra Vladimíra Mečiara z roku 1998, pričom vychádzal z predchádzajúcich rozhodnutí Ústavného súdu SR. Rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možné proti nemu podať odvolanie.
*ds pa