SME

Na výročie majdanu ide Kiska, Fico bude doma v televízii

Slovensko posiela do Kyjeva prezidenta. V nedeľu si s Porošenkom pripomenie revolúciu.

K prezidentovi sa zrejme nepridá nikto z vlády.K prezidentovi sa zrejme nepridá nikto z vlády. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Rok po páde autoritatívneho prezidenta Viktora Janukovyča sa na kyjevskom majdane zídu zahraniční aj domáci lídri. Kým Česko bude zastupovať minister zahraničných vecí z ČSSD Lubomír Zaorálek, za Slovensko pôjde na Pochod dôstojnosti prezident Andrej Kiska.

Spolu s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom, poľským kolegom Bronislawom Komorowským, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a ďalšími predstaviteľmi sa na mieste ukrajinskej revolúcie zúčastní aj na bohoslužbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výročie revolúcie si Ukrajina pripomenie tento víkend, pochod za účasti lídrov bude v nedeľu. Premiér Robert Fico zo Smeru bude zatiaľ v Slovenskej televízii diskutovať s predsedom Mosta-Hídu Bélom Bugárom.

SkryťVypnúť reklamu

Lajčák bude na Filipínach

1 rok

uplynul od revolúcie na majdane - Námestí nezávislosti v Kyjeve.

Či premiér, alebo iný člen jeho vlády uvažoval o návšteve Kyjeva, Úrad vlády odmietol prezradiť.

„Kým sa denník SME neospravedlní R. Ficovi za preukázateľne nepravdivé informácie o tom, že podporil Janukovyčov režim na Ukrajine a že sa vraj v kaštieli v Rusovciach pripravuje služobný prezidentský byt, dovtedy nebudeme na jeho otázky odpovedať,“ odkázal.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bude na oficiálnej návšteve Filipín. Jeho hovorca Peter Stano pripomenul, že na Ukrajine bol minister najmenej osemkrát. „Jednoznačne podporujeme Ukrajinu v nastúpenej ceste,“ hovorí.

O konkrétnej pomoci hovoril Lajčák v Rade OECD v utorok v Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda nášho parlamentu Peter Pellegrini zo Smeru o podujatí k výročiu ukončenia bojov v centre Kyjeva, odvolania proruského prezidenta Janukovyča a vyhlásenia prezidentských volieb, z ktorých vzišiel Porošenko, nevie. „Nikto mi nič nepovedal, nedostal som ani pozvánku,“ povedal.

Strany zostávajú doma

Parlamentné politické strany novú ukrajinskú reprezentáciu podporujú. Keďže podujatie organizuje Porošenko na najvyššej úrovni, pozvánku neočakávali a vývoj u východných susedov budú sledovať z domu.

KDH dodalo, že cez víkend má v Nitre snem k 25. výročiu hnutia, SDKÚ odkázala, že má členov rozbehnutých po služobných cestách. Smer stanovisko neposlal.

Kiskov hovorca Roman Krpelan podotkol, že na takéto podujatia chodieva za štát jeden z najvyšších ústavných činiteľov. O nikom z vlády nevie.

SkryťVypnúť reklamu

Do Kyjeva nemôžu zobrať ani novinárov, okrem televízie a tlačových agentúr. Vládny tupolev je pokazený, hlava štátu poletí v malom jakovleve.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu