Telo ženy je pripravené na materstvo a pôrod tak okolo dvadsiatky, hovorí Nadežda Maličkayová, bratislavská gynekologička s dlhoročnou praxou.
„Dnes dievčatá aj chlapci dospievajú oveľa skôr ako generácia ich starých mám. Stáva sa, že menštruáciu dievča dostane už ako osemročné, predtým to bolo až v trinástich,“ vysvetlila lekárka. S tým prichádzajú u dievčat ďalšie telesné aj psychické zmeny.
Gynekologička spomína, že predtým sa stretávala s predčasnými pôrodmi maloletých detí iba v istej skupine ľudí, v dnešných časoch otehotnejú aj dievčatá z rodín s dobrým zázemím.
„Informácie dievčat o prvom sexuálnom styku ma dokážu šokovať. Ako keby žili v stredoveku. Sú presvedčené, že pri prvom styku nemôžu otehotnieť, že ich ochránia prvé dni po menštruácii a podobne,“ hnevá sa Maličkayová.
Sexuálna výchova podľa lekárky hapruje v rodinách, nefunguje. Škola má byť len nadstavbou, základy má dieťa dostať doma. „Len veľmi zriedka sa mi stáva, že sedemnásťročné slečny prídu s mamou, aby si dali predpísať antikoncepciu. Skôr prichádzajú potajomky, aby sa o tom mama nedozvedala, a to je chyba,“ hovorí lekárka.
Má iba zopár mám, ktoré prídu ročne na gynekologické vyšetrenie či na očkovanie s dcérami, otca s dcérou stretne tak jedného za rok.

Beata
Balogová
