BRATISLAVA. Ľudia z chudobných častí Slovenska sú ohrození kriminalitou zameranou na zneužívanie ich situácie. Chlapcov a dievčatá z rómskych osád verbujú na prostitúciu skúsení obchodníci. Firmy zamestnávajú mužov načierno za jedno, dve eurá na hodinu. Ich ručná práca nahrádza stavebné stroje.
Nájsť legálnu prácu v oblastiach s najvyššou nezamestnanosťou je temer nemožné. Otvára sa tu priestor pre tlak nebankoviek, priekupníkov drog, úžerníkov.
V komunitách pracujú terénni sociálni pracovníci, asistenti učiteľov. Zdravie detí a chronicky chorých dospelých riešia zdravotní asistenti. V teréne sa pohybujú rómske občianske hliadky.
Potrebujú zlepšiť právne vedomie
Práve projekt Naučme sa spolu viac má zvýšiť právne vedomie ohrozených skupín. Ide o vzdelávanie ľudí, ktorí s Rómami priamo pracujú. Prednášky organizuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva. Ešte koncom minulého roka boli viaceré vzdelávacie stretnutia na Luníku IX v Košiciach, v Banskej Bystrici a Rožňave.
Na základe dobrého ohlasu účastníkov pokračujú v projekte aj v roku 2015.
Prvé tohtoročné školenia boli v Dunajskej Strede a v Paškovej pri Rožňave. Obsahom vzdelávacích aktivít v rómskych komunitách je šírenie osvety a zvyšovanie povedomia o pracovnom práve či obchodovaní s ľuďmi.
Posilniť schopnosť jednotlivca rozoznať diskriminačné konanie.
Snahou strediska je v rámci projektu organizovať tréningy priamo v komunitách a priblížiť sa tak k ľuďom, ktorí v nich žijú, uviedla Sita.
Vystihli témy, ktoré ich trápia
"Účastníkov zaujali najmä témy nediskriminácie a obchodovania s ľuďmi,“ uvádza Stredisko na svojej webovej stránke.
Podľa nich je dôležité, aby sa podobné podujatia konali aj v iných rómskych komunitách na Slovensku. Vzdelávanie zahŕňa viaceré oblasti.
• Úvod do antidiskriminačnej problematiky
• Antidiskriminačný zákon
• Oblasti chránené antidiskriminačným zákonom
• Dôvody diskriminácie a jej formy
• Vybrané otázky pracovného práva
• Problematika obchodovania s ľuďmi
• Právomoci, pôsobnosť a činnosť Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
Poskytujú právnu pomoc
Stredisko pre ľudské práva je národná inštitúcia zameraná na ochranu a podporu ľudských práv. V roku 2004 sa stalo slovenským antidiskriminačným orgánom.
Na základe svojho mandátu stredisko monitoruje zásady rovnakého zaobchádzania a zhromažďuje informácie o rasizme, xenofóbii a antisemitizme v Slovenskej republike.
Poskytuje právne služby, zabezpečuje právnu pomoc obetiam diskriminácie. O činnosti informuje webová stránka Slovenského národného strediska pre ľudské práva.

Beata
Balogová
