BRATISLAVA. Odhalenie pamätníka komunistickému pohlavárovi Vasilovi Biľakovi v sobotu v jeho rodnej obci pobúrilo Ústav pamäti národa aj politických väzňov.
Umeleckí aktivisti bustu hneď v noci pomaľovali červenou farbou, za čo zasa začala polícia priestupkové konanie pre poškodenie cudzieho majetku.
Pamätník odhalili Biľakovi v Krajnej Bystrej v okrese Svidník pri príležitosti prvého výročia jeho smrti a zároveň mu udelili čestné občianstvo in memoriam. Reportáž o tom priniesla RTVS. Miestni v nej najmä zdôrazňovali, ako významný politik obci a okresu pomohol.
Vysoký komunistický funkcionár sa pritom podpísal pod pozývací list pre vojská Varšavskej zmluvy, ktoré potlačili v bývalom Československu obrodný proces v roku 1968 a bol aj významnou postavou následnej normalizácie. Za svoje činy nebol nikdy odsúdený. Zomrel vlani v Bratislave ako 96-ročný.
ÚPN: Sú ako neonacisti Vasil Biľak
narodil sa v roku 1917 v Krajnej Bystrej pri Svidníku, vyučil sa za krajčíra, do komunistickej strany vstúpil v roku 1945, do vedenia strany sa dostal v roku 1962, je podpísaný pod pozývacím listom z roku 1968, Sovietov prosil o zásah, udržal si vplyv v strane až do roku 1988, zvyšok života strávil vo vile na Slavíne, zomrel ako 96-ročný.
„Sme rozhorčení, vnímame to ako výsmech politickým väzňom a všetkým demokratickým silám,“ reaguje na odhalenie pamätníka Ondrej Krajňák, šéf Ústavu pamäti národa.
Pamätník Biľakovi označil za zvrátenú iniciatívu, z hľadiska vyrovnávania sa s obdobím neslobody za rovnako nebezpečnú ako pokusy ospravedlňovať nacistické zločiny.
ÚPN sa podľa neho odmieta nečinne prizerať, ako sa v dôsledku straty pamäti z bývalých prenasledovateľov stávajú novodobé obete.
Žiadny kultúrny dom v obci, za ktorý rodáci chvália Biľaka, nemôže podľa Krajňáka ospravedlniť zločiny KSČ, ktorej bol exponentom.
„Vzťah doktora Vasila Biľaka k tomuto kraj, ku Krajnej Bystrej a jej ľuďom bol úprimný a hodný obdivu,“ povedal počas odhaľovania pamätníka starosta obce Ján Štefanco. V nedeľu už nedvíhal telefón ani neodpovedal na esemesky.
Na odhalenie pamätníka prišlo aj veľa sympatizantov a členov Komunistickej strany Slovenska. „Internacionálna pomoc nevyhnutná bola,“ hovoril Jozef Hrdlička, dnešný šéf mimoparlamentných komunistov.
Za reportáž RTVS kritizovali ľudia na sociálnych sieťach, pretože bola k Biľakovi príliš neutrálna. Hovorkyňa verejnoprávnej televízie Dominika Šulková na kritiku do uzávierky nereagovala.
Červená sviňa Pamätník pobúril košických výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza. Ešte v sobotu pred polnocou ho postriekali červenou farbou a pridali nápis „sviňa“.
„Odhalenie pamätníka som považoval za niečo šokujúce a absurdné a podľa môjho minimálneho právneho názoru porušujúce ústavu a zákon,“ vysvetlil Kalmus svoje počínanie.
„Vec je zatiaľ evidovaná ako priestupok proti majetku,“ povedala Jana Migaľová, prešovská krajská policajná hovorkyňa.
// Príspevok od Ľuboša Lorenza.
// Príspevok od Ľuboša Lorenza.
Diskusiu sme po opakovanom porušení pravidiel diskusie uzavreli.

Beata
Balogová
