BRATISLAVA. Aj o nulovej tolerancii násilia na deťoch sa hovorilo pri príprave stratégie ľudských práv. Dokument napokon za násilie nepovažuje primerané výchovné prostriedky, ktoré neohrozujú zdravie alebo vývin dieťaťa.
Znenie tak v plnej miere reflektuje súčasnú právnu úpravu, povedal hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Michal Stuška. Telesné tresty obmedzuje, no priamo nezakazuje.
Či stratégia prinesie nejaké zmeny, ministerstvo nevedelo povedať. „Stratégia je koncepčný rámcový dokument a detaily jej realizácie budú ešte predmetom odborných diskusií,“ povedal Stuška. „Nie je štandardné očakávať konkrétne výstupy už niekoľko dní po jej schválení.“
Udierajú ich po hlave
Slovensko má prijatú osobitnú stratégiu k problematike násilia na deťoch. Spomína prieskum Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2013, že až 36 percent z 1560 žiakov 8. a 9. ročníkov má z domu osobné skúsenosti s nejakou formou násilia.
Viac ako 23 percent oslovených detí sa stretáva s fyzickým násilím, 20,6 percenta s emočným násilím, 9,4 percenta je zanedbávaných a 7,1 percenta sa stalo obeťou sexuálneho zneužívania. Z bitých detí až 264 hovorilo, že ich udierajú po hlave.
Dohovor OSN o právach dieťaťa vyžaduje, aby štáty, ktoré ho podpísali, chránili deti pred akýmkoľvek telesným či duševným násilím, urážaním a zneužívaním.