V proruských separatistických jednotkách na východnej Ukrajine bojuje Martin Keprta, bývalý člen partie, ktorá si hovorí Slovenskí branci. O paramilitárnych zoskupeniach na Slovensku sme hovorili s Danielom Milom, ktorý sa dlhodobo venuje problematike extrémizmu a radikalizácie
TEXT: Matúš Ritomský
[content type="longread-pos" pos="left"]
Právnik Daniel Milo pracoval sedem rokov v združení Ľudia proti rasizmu, tri roky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe - Úrade pre demokratické inštitúcie a ľudské práva ako poradca na boj proti rasizmu a xenofóbii. Pôsobil aj na Úrade vlády, kde sa venoval téme rovnakého zaobchádzania a diskriminácie, dnes pracuje v kancelárii ministra vnútra ako tajomník Výboru pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie. V rozhovore prezentoval len svoje osobné názory.
[/content]
Ako dlho Slovenskí branci fungujú?
"Ako neformálne zoskupenie bez registrácie od roku 2012. Prešli niekoľkými fázami. Pri vzniku veliteľ prvého oddielu Peter Švrček spolupracoval s nacionalistickým Slovenským hnutím obrody, ktoré sa hlási k odkazu totalitného slovenského štátu. Neskôr sa ich cesty rozišli a Švrček sa v súčasnosti snaží prezentovať činnosť zoskupenia ako apolitickú, založenú len na vlastenectve a brannom výcviku s cieľom brániť vlasť a pomáhať ochrane prírody, kultúrneho dedičstva a pri živelných pohromách."
Možno tomuto obrazu dôverovať?
"Dá sa to vnímať z dvoch uhlov pohľadu. Podľa prvého sú Slovenskí branci skupina mladých ľudí, ktorá využila, že po zrušení povinnej základnej vojenskej služby neexistuje pre tých, čo majú záujem o zbrane, uniformy, techniky prežitia v prírode a vojenskú taktiku ľahko dostupná možnosť, ako sa im venovať pod odborným vedením. Kto z nás sa nehral na vojakov, a čo je zlé na tom behať s kamarátmi v lese a cvičiť podľa vojenských príručiek s airsoftovými či expanznými zbraňami? Branci pomáhali pri povodniach, čistia lesy, zaštiťujú sa vznešenými ideálmi a stretávajú sa každý rok v Modre pri hrobe Ľudovíta Štúra. Druhý pohľad taký príjemný nie je. Pod povrchom sa skrýva obdiv k Putinovmu autoritárskemu Rusku, nekritické preberanie ruskej propagandy, radikalizácia členov a príprava na skutočnú vojnu. Nezodpovedanou otázkou zostáva, proti komu vlastne chcú bojovať."
Trénujú na diverznú činnosť?
"Usudzujúc z ich verejných vyjadrení obrana demokracie a ústavného zriadenia prioritou nebude. Ich sympatie sú niekde inde.