PRAHA, BRATISLAVA. Opatrenia Stratégie integrácie Rómov majú pomôcť otočiť doterajší nepriaznivý vývoj a zlepšiť situáciu Rómov v krajine, ako aj vyrovnať podmienky ich života s ostatnými obyvateľmi.
Podľa českého ministra pre ľudské práva Jiřího Dienstbiera je integrácia dvojstranná záležitosť a musí sa na nej podieľať rómska menšina aj väčšinová spoločnosť.
Pribúdajú nové getá
„V týchto chudobných lokalitách býva tretina rómskej populácie, teda asi 80 000 ľudí,“ uvádza portál romea.cz.
V roku 2007 bolo týchto miest okolo 300, dnes by ich mohlo byť o stovku viac.
Bezpečnostné zložky vyhodnocujú protirómske nálady u majority ako jedno z najväčších budúcich rizík. Prijatá stratégia integrácie rieši opatrenia v oblasti bezpečnosti, vzdelávania, bývania a zamestnávania Rómov v Čechách.
V prípade druhého dokumentu Stratégia boja proti sociálnemu vylúčeniu na obdobie 2011-2015 schválil český kabinet hodnotiacu správu.
„Som sklamaný, nie je to úspech. Nejde pritom len o to, že sa podarilo splniť len asi polovicu úloh, ale predovšetkým o to, že sme neprelomili bariéru nekoordinovaného postupu rôznych ministerstiev,“ povedal pre server romea.cz Martin Šimáček z Agentúry pre sociálne začleňovanie.
Agentúra sa podieľala na spracovaní Stratégie boja proti sociálnemu vylúčeniu. Po jej vyhodnotení si Šimáček myslí, že sa v niektorých zásadných oblastiach temer nepohli z miesta.
Spoločenská diskusia o dvoch prístupoch
Hlasy odborníkov sa zamerali na zmysluplnosť existencie dvoch stratégií vedľa seba. Objavili sa názory, že dokumenty sú výsledkom stretu medzi dvoma rozdielnymi prístupmi, etnickým a sociálnym.
„Zjednodušene hovorím, že Stratégii rómskej integrácie ide o to, aby sa Rómom žilo v Čechách dobre a boli rovnoprávni. Tej druhej stratégii ide o to, aby spoločnosť pomohla ľuďom z vylúčených lokalít bez ohľadu na ich národnosť,“ vysvetľuje Martin Šimáček.
„Podľa mňa sa obe stratégie dobre dopĺňajú. Treba mať na pamäti, že nemožno obe skupiny, teda rómsku populáciu a socio-ekonomicky znevýhodnené obyvateľstvo stotožňovať. Aj najlepšie zaopatrení Rómovia budú v našich podmienkach v nevýhode voči väčšine, ktorá je iného etnicko-kultúrneho pôvodu,“ povedala pre romea.cz Karin Marques z Open Society Fund.
Česká vláda uznáva problémy Rómov
Stratégia integrácie Rómov si kladie za cieľ naštartovať a urýchliť pozitívne zmeny. Dosiahnuť pokrok pri odstraňovaní neodôvodnených a neprijateľných rozdieloch medzi podstatnou časťou Rómov a väčšinovou populáciou," píšu na webovom portáli českej vlády.
Stratégiou plánujú v Česku zaistiť účinnú ochranu Rómov pred diskrimináciou a povzbudiť rozvoj rómskej kultúry a jazyka.
Podľa portálu vlada.cz patrí situácia rómskej menšiny k najnaliehavejším otázkam vývoja českej spoločnosti po roku 1989.
Trpia nízkou vzdelanosťou, nekvalifikovanosťou, dlhodobou nezamestnanosťou a chudobou. Väčšina Rómov potom bez ohľadu na ich sociálnu situáciu trpí predsudkami, diskrimináciou a nárastom rasizmu a anticiganizmu.
Toto je jav, ktorý ohrozuje nielen Rómov samotných, ale celú spoločnosť.
Stratégie treba uviesť do praxe
Expertka opozičnej ODS Lenka Kohoutová odmietla schválený dokument z dôvodu, že sa tak vytvárajú iné pravidlá len pre niekoho.
„Pokiaľ sa Rómovia budú chovať podľa bežných, spoločnosťou daných pravidiel, ani väčšinová spoločnosť ich nebude odmietať," tvrdí Kohoutová.
Podľa nej si minister pre ľudské práva vymýšľa prácu, aby ukázal dôležitosť svojho úradu.
„Stratégie sú kľúčové. Ešte dôležitejšia je ale vôľa a pochopenie nutnosti uvádzať ich do praxe. Na tom tieto dokumenty v českom prostredí stroskotávajú,“ povedala Alica Heráková z Múzea rómskej kultúry v Brne.
„Ako v jednotlivých rezortoch, tak na politickej úrovni sa sociálne vylúčenie týkajúce sa Rómov neustále bagatelizuje,“ dodáva Heráková.
Autor: romea.cz

Beata
Balogová
