BRATISLAVA - Senát Najvyššieho súdu definitívne potvrdil, že amnestie Vladimíra Mečiara, ktoré vydal ako zastupujúci prezident na únos Michala Kováča mladšieho, platia. Proti rozhodnutiu senátu už nie je možné sa odvolať a znamená to, že stíhanie Ivana Lexu v kauze únos je definitívne zastavené.
Senát, v ktorom sedeli sudcovia Lipovský, Michálik a Hatala, včera zamietol sťažnosť generálneho prokurátora, ktorý podal proti poslednému rozhodnutiu Najvyššieho súdu mimoriadny opravný prostriedok.
Okrem Lexu je v prípade obvinených ešte ďalších dvanásť ľudí. Generálny prokurátor Milan Hanzel bol včera spolu s riaditeľom trestného úseku Ivanom Segešom už na dovolenke.
Dozorujúceho prokurátora Lexových káuz Michala Serbina rozhodnutie súdu prekvapilo, hovorí, že členov senátu považoval za odborníkov. „Myslel som si, že sťažnosti pre porušenie zákona vyhovie, lebo bola dôvodná.“
Serbin pripustil, že rozhodnutie môže súvisieť aj s celkovou zlou povesťou Najvyššieho súdu. „Som presvedčený, že Lexa je vinný,“ povedal. Lexovi obhajcovia tvrdia, že súd dal za pravdu im.
Ministra spravodlivosti Daniela Lipšica rozhodnutie presvedčilo, že jedinou šancou, ako dosiahnuť potrestanie únoscov, je zmena ústavného zákona (amnestií) parlamentom. KDH preto opäť navrhne zákon o ich zrušení. „Všetky všeobecné súdy prijali za svoju argumentáciu Ústavného súdu, podľa ktorého samotná prvá Mečiarova amnestia bráni trestnému stíhaniu v kauze zavlečenie,“ povedal Lipšic.
O opätovnom podaní zákona do parlamentu bude rokovať aj najbližšia koaličná rada. „Pre našu spoločnosť by nebolo zdravé, keby zostal nepotrestaný akt, kde je podozrenie zo štátneho terorizmu,“ pokračoval Lipšic, ktorý je pripravený rokovať aj s opozíciou. „Zákon by mal byť podporený morálnou časťou opozície.“ Nepovedal však, koho má presne na mysli.
Lipšic hovorí, že rozhodnutie súdu nesúvisí s občianskou odvahou sudcov, iba s ich právnym názorom.
(mož)