Bratislava 22. decembra (TASR)- Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a minister obrany Ivan Šimko navštívia v pondelok Kosovo, kde sa stretnú s vojakmi 2. česko-slovenského práporu. Spoločná jednotka tu pôsobí od konca februára v rámci medzinárodných mierových síl KFOR.
Cieľom návštevy je podporiť aktivity vojenskej jednotky smerujúce k zachovaniu stability a mieru v tejto oblasti a zaželať príslušníkom misie pokojné vianočné sviatky a úspešný nový rok. Súčasťou programu bude odovzdanie medailí KFOR a prehliadka základne Šajkovac, kde misia pôsobí. Dzurinda a Šimko sa tiež stretnú s veliteľom jednotiek KFOR generálom Fabiom Mimim a veliteľom mnohonárodnej brigády sektoru Stred britským brigádnym generálom Jonathanom Shawom.
Česko-slovenský prápor zložený z 500 vojakov, z ktorých stovka sú príslušníci martinského práporu okamžitej reakcie, je nasadený do operácie Joint Guardian (Spoločný strážca) v juhosrbskej provincii Kosovo pod velením NATO. Jednotka pôsobí v rámci mnohonárodnej brigády Stred pod operačným velením Veľkej Británie. Operuje na severe britského sektora v oblasti obce Šajkovac, asi 30 kilometrov severne od Prištiny.
Jednotka zabezpečuje srbsko-kosovské hranice a bezpečnosť pri návrate vyhnancov a utečencov. Jej úlohou je aj podpora humanitných organizácií, spolupráca s civilnou správou OSN a zaručovanie bezpečnosti národnostných menšín.
Operácia NATO pod názvom Joint Guardian sa uskutočňuje na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z júna 1999. V Kosove od septembra 1999 do marca 2002 pôsobila ženijná jednotka slovenskej armády.
Kosovo - oficiálne stále súčasťou Juhoslávie - je pod správou OSN od júna 1999, keď nálety NATO proti Juhoslávii zastavili vojenské akcie Belehradu proti separatistickým Albáncom. Pri konflikte medzi srbskými silami a albánskymi rebelmi zahynulo asi 10 000 ľudí, väčšinou etnických Albáncov. Po skončení náletov a stiahnutí srbských jednotiek provinciu v obavách z odvetných útokov zo strany albánskych extrémistov opustilo asi 230.000 osôb, väčšinou Srbov. Zostávajúci Srbi žijú prevažne v enklávach pod prísnou ochranou mierovej jednotky NATO. Otázka konečného štatútu Kosova zostáva otvorená. Miestni Albánci si želajú nezávislosť, medzinárodné spoločenstvo však túto možnosť odmieta a provincia zostáva stále formálne súčasťou Juhoslávie.
*mab rč
NNNN