Od konca marca tohto roka bude v platnosti nová zmluva na prezidentskej úrovni o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní vydávaných v Slovenskej republike a v Českej republike.
BRATISLAVA. Tisíckam slovenským študentom študujúcich v Česku od 28. marca tohto roku zjednoduší život v piatok ratifikovaná zmluva o vzájomnom uznaní dokladov o vzdelaní vydávaných na Slovensku a v Česku.
O podpise novej zmluvy sa začalo hovoriť v roku 2013. Pomery na českej politickej scéne zámer oddialili.
Už bez poplatkov
Zmluva odbúrava celé administratívne zaťaženie absolventov českých škôl po návrate na Slovensko a opačne.
V praxi to znamená, že absolventi vysokoškolského štúdia nebudú musieť chodiť na úrady pre overenie získaného vzdelania, čakať na uznanie dokladov a platiť za ne poplatky.
Rovnako budú môcť Slováci študujúci v Čechách pokračovať v štúdiu na slovenskej vysokej škole bez toho, aby doklad o uznaní vzdelania mali.
Zjednoduší sa aj zápis získaného titulu do občianskeho preukazu a to tým, že nebudú potrebovať uznanie diplomu.
Za rovnakých podmienok sa uznávanie dotýka aj absolventov základných a stredných škôl.
Uznávanie diplomov z Česka sa zjednodušíČítajte
Nevzťahuje sa na všetkých
Zmluva sa týka vzdelania pri výkone neregulovaného povolania, napríklad ekonómov, či informatikov. Vzťahovať sa nebude na uznávanie za účelom výkonu regulované povolania, napr. lekárov, pedagógov, či niektoré živnosti.
Protokol o výmene ratifikačných listín podpísala mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Českej republiky na Slovensku Livia Klausová a generálna riaditeľka Sekcie právnej a konzulárnej slovenského ministerstva zahraničných vecí Barbara Illková.
Dôvody novej zmluvy
Pôvodná zmluva spred štrnástich rokov už nereagovala na zmeny v oblasti reforiem stredného a vysokého školstva, na vstup oboch štátov do Európskej únie a na iné skutočnosti, ktoré bránili v efektívnom využívaní dohody podľa súčasných právnych predpisov.

Beata
Balogová
