Pracuje v združení Kvapka - centrum pre rodinu.
Čo je pre tehotné ženy v súvislosti s pôrodom dôležité?
„Ženy najviac riešia obavu, aby spolu s bábätkom boli po pôrode zdravé. Na druhom mieste je starosť, aby boli spokojné s pôrodom. Aby sa k nim personál slušne správal. Je pre nich dôležité aj to, aby vedeli rozoznať kontrakcie, odišli do pôrodnice v pravý čas a vedeli, ako si môžu pomôcť v pôrodných bolestiach. Strach z pôrodu je u nás veľmi zakorenený, pretože tehotné ženy majú od svojich matiek o pôrode veľmi skreslené predstavy naplnené bolesťou a strachom. Posolstvo, že to treba nejako zvládnuť, bude to veľmi bolieť a nakoniec možno príde bábätko, sa presúva z generácie na generáciu.“
Platí to aj v čase epidurálnej analgézie?
„Sú ženy, ktoré majú pôrod zafixovaný ako veľký strach. Až taký, že sa môžu vyhýbať tehotenstvu. Sú ženy, ktoré sa preto snažia vybaviť si pôrod cisárskym rezom. Veľmi často ženy vnímajú bolesť ako niečo, čo k pôrodu prirodzene patrí, ktorú len potrebujú zvládnuť v prostredí, kde ich budú podporovať.“

Je pravda, že druho- či treťorodičky už nemajú takú obavu z pôrodu?
„Mnohokrát nemajú dobrú skúsenosť s prvým pôrodom. Dalo by sa povedať, že majú z neho traumu. Fakt, ako sa žena pozerá na ďalší pôrod, závisí od toho, aká bola jej prvá skúsenosť. Ak bola dobrá, bude sa tešiť, ak zlá, bude sa báť. A preto je dôležité, aby žena vyšla z pôrodu posilnená.“
Prečo majú traumu?