SME

Zákon o tajných službách premenuje SIS na ÚCS

Rezort vnútra zverejnil návrh zákona o spravodajských službách. Kontrolné výbory národnej rady sledovať aj ich efektivitu a hospodárnosť.

Sídlo Slovenskej informačnej služby.Sídlo Slovenskej informačnej služby. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

BRATISLAVA. Zlúčenie dvoch spravodajských služieb do jedného úradu nie je súčasťou návrhu nového zákona o tajných službách. Ten však počíta so zmenou názvu Slovenskej informačnej službe.

Po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. "V súčasnosti používaný názov už v plnej miere nepokrýva obsahové zameranie celého spravodajstva a nesleduje najnovšie európske trendy v tejto oblasti," píše sa v dôvodovej správe zákona. Návrh legislatívy predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zmeny vo fungovaní a organizácii našich spravodajských služieb deklarovala vláda v programovom vyhlásení z mája 2012.

Zákon reaguje na útoky v Paríži

O novom zákone sa potom začalo intenzívnejšie hovoriť po januárových teroristických útokoch vo Francúzsku. Zverejnený návrh zákona presný dátum účinnosti zatiaľ neuvádza. Ministerstvo vnútra koncom januára spomínalo termín júl 2015.

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve (zákon o štátnom spravodajstve a o spravodajských službách) má nahradiť dva zákony - o SIS-ke a tiež o Vojenskom spravodajstve. Podľa autorov novej legislatívy sú tieto dva zákony už historicky prekonané a vychádzajú z pomerov, ktoré existovali v čase vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

"Navrhovaná právna úprava súčasne reaguje na zmenené bezpečnostné prostredie, v ktorom dochádza k vzniku reálnych hrozieb a narušeniu bezpečnosti štátu vyvolanému teroristickými útokmi a trestnou činnosťou páchanou organizovaným spôsobom," konštatujú tvorcovia nových predpisov.

Jednou zo zmien je zavedenie programu štátneho spravodajstva. Na rozdiel od súčasných pravidiel, keď vláda schvaľuje štatút jednotlivých spravodajských služieb, by po novom mal kabinet schvaľovať Program štátneho spravodajstva, a to na štyri roky s možnosťou aktualizácie.

Riaditeľ Úradu civilného spravodajstva a minister obrany by mali robiť odpočet z plnenia programu raz ročne. Na rozdiel od štatútov spravodajských služieb by mal Program štátneho spravodajstva znamenať stratégiu vlády, ktorá flexibilne reaguje na vývoj bezpečnostného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ úradu spoločne s ministrom obrany a ministrom vnútra majú prvý takýto program predložiť vláde do pol roka od účinnosti nového zákona o tajných službách.

Rozširuje právomoci výborov v parlamente

Nová legislatíva podľa tvorcov významne rozširuje kontrolné právomoci osobitných kontrolných výborov parlamentu - jedného na kontrolu činnosti Úradu civilného spravodajstva, druhého na Vojenské spravodajstvo.

Ich kontrolná právomoc sa má na rozdiel od súčasnej právnej úpravy zamerať nielen na kontrolu legality, ale aj na kontrolu efektivity a kontrolu hospodárnosti spravodajských služieb. Kontrolný výbor bude môcť požadovať vysvetlenie pri dôvodnom podozrení z nezákonného obmedzovania základných práv a slobôd, ktoré mohli spôsobiť prostriedky spravodajských služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Úradu civilného spravodajstva a minister obrany majú podľa návrhu povinnosť takéto vysvetlenie poskytnúť v primeranej lehote.

Mechanizmus kontroly sa podľa predkladateľov normy výrazne posilňuje aj tým, že príslušný výbor si môže vyžiadať vysvetlenie pri preverovaní podnetu, ktorý by sa týkal podozrenia z nezákonného obmedzovania základných práv a slobôd prostriedkami spravodajskej služby.

Slovenský občan môže podľa návrhu zákona požiadať výbor na kontrolu činnosti úradu, aby preskúmal podozrenia z nezákonného obmedzovania jeho práv a slobôd.

Novinkou má byť aj to, že riaditeľ úradu a minister obrany predkladajú výborom na požiadanie aj správu o nakladaní s majetkom v správe tajnej služby. Správy majú obsahovať údaje o všetkom nehnuteľnom majetku štátu v užívaní spravodajskej služby a tiež o strelných zbraniach a dopravných prostriedkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľa Úradu civilného spravodajstva vymenúva a odvoláva prezident republiky na návrh vlády. Riaditeľa Vojenského spravodajstva tiež menuje hlava štátu na návrh ministra obrany.

Národná rada si však podľa pripraveného zákona môže kandidátov na šéfov spravodajských služieb predvolať a vypočuť ešte pred ich vymenovaním. Kontrolné výbory môžu k nim zaujať stanovisko. Osobitné výbory majú zároveň raz za rok predložiť predsedovi parlamentu správu o svojej kontrolnej činnosti.

Kaliňák čaka efektivitu

Nový zákon tiež ustanovuje podrobnejší režim právnej regulácie činností spravodajských služieb, a to režim o osobitných prostriedkoch a režim využívania osobitných oprávnení.

"V návrhu zákona sa taxatívnym spôsobom vymedzujú osobitné prostriedky, ktorými sú spravodajské prostriedky, informačno-technické prostriedky a operatívna technika. Taktiež sa ustanovuje taxatívny výpočet osobitných oprávnení, ktoré môžu spravodajské služby využívať," vysvetľuje dôvodová správa.

SkryťVypnúť reklamu

Nová legislatíva o tajných službách má byť predovšetkým o ich zefektívnení, nie o rozširovaní kompetencií služieb. Tvrdil to minister vnútra Robert Kaliňák v januári v relácii RTVS O 5 minút 12. Podľa Kaliňáka súčasný zákon o spravodajských službách nijakým zásadnejším spôsobom nezareagoval na vývoj bezpečnostnej situácie vo svete za posledné roky.

"Je nevyhnutné ani nie tak rozširovanie kompetencií, ako skôr zefektívnenie tých, ktoré sú a ich presné popísanie, lebo ich výklad bol často rôzny, niekedy mohlo dochádzať až k zneužívaniu. Naopak, vtedy, keď k zneužívaniu nedochádzalo, nebolo možné vytiahnuť z tej informácie adekvátne množstvo podkladov, ktoré sme potrebovali," vravel Kaliňák v televíznej debate.

V minulosti sa v súvislosti s novým zákonom spomínal aj návrh zlúčiť Vojenské spravodajstvo a Slovenskú informačnú službu do jedného úradu. Nový zákon s tým nepočíta.

Slovenská informačná služba

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 808
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 751
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 231
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 065
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 062
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 009
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


50
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


34
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci asi nepoznajú.


2
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


3

Sportnet

Mikael Granlund, Jason Robertson a Jason Marchment oslavujú gól

Tromi bodmi zažiaril Seguin


TASR
Tréner Totenhamu  Ange Postecoglou oslavuje.

Kto by povedal, že klesnú tak hlboko?


Vizualizácia nového štadióna.

V Brezne má vzniknúť športový stánok kategórie UEFA 3.


Alexandros Kyziridis sa raduje z gólu.

V najvyššej slovenskej súťaži odohral 25 zápasov a strelil 15 gólov, čo je v histórii klubu najviac v jednej prvoligovej sezóne.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu