BRATISLAVA – Strany vládnej koalície nechcú komentovať dianie v Mečiarovej strane ani viesť diskusie o možnej zmene pomerov v koalícii, ak vznikne nový poslanecký klub odštiepencov z HZDS.
„Vôbec neviem, čo sa tam deje. Poznáme len vyhlásenia zopár politikov vnútri HZDS,“ povedala podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Podľa nej vládna koalícia vôbec nekalkuluje s tým, akoby prípadný nový klub mohol zmeniť situáciu vo vládnej koalícii.
Vzniku nového poslaneckého klubu nebudú klásť prekážky, „ak bude spĺňať podmienky“. Podľa Martinákovej odštiepenci z HZDS ešte budú musieť prejsť dlhú cestu, aby boli čitateľní.
Šéfa poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa vývoj v HZDS neprekvapil, ale netrúfol si predpovedať vývoj. „Počkáme si, či zmeny v poslaneckom klube HZDS budú mať vplyv na hlasovania v parlamente a na vzťah koalície a opozície,“ povedal.
Kresťanský demokrat Peter Muránsky dianiu HZDS nevenuje pozornosť. Ak Tkáč založí nový klub, nebude to podľa Muránskeho „nová koaličná realita, len nové prerozdelenie opozície“.
V minulom parlamente patrili medzi najstabilnejšie strany HZDS a SMK. Mečiarovo hnutie sa oslabilo až v samom závere, keď ho opustil Ivan Gašparovič a niektorí ďalší poslanci, ktorí sa už nedostali na volebnú kandidátku HZDS.
Najnestabilnejší bol však klub už zaniknutej SDK. Zo 42 poslancov zostalo spolu len 25. Vytvoril sa tiež nový klub KDH. Straty zaznamenala aj SDĽ, SNS a SOP. Druhou najsilnejšou skupinou sa stali nezávislí poslanci, ktorí tvorili až tretinu Národnej rady.
Ak Tkáčova skupina ohlási necelé štyri mesiace po voľbách odchod z klubu HZDS a sformovanie nového poslaneckého zoskupenia, pôjde o rekord. S takou rýchlosťou sa nezačal ani rozpad klubu SDK, ktorý práve Mečiarovi ľudia radi nazývali „zlepenec“.
(sp)