BRATISLAVA. Od sto do 6600 eur dostane tristodvadsaťsedem športovcov, ktorí získali medaily na majstrovstvách sveta, Európy či vytvorili rekord.
Na zozname, ktorý dnes potvrdí vláda, chýbajú dvaja významní reprezentanti - cyklista Peter Velits a tenistka Dominika Cibulková.
Velits bol minulý rok majstrom sveta v tímovej časovke, bol to jeho tretí titul v rade. Cibulková vlani postúpila vo dvojhre do finále Australian Open.
Dve juniorské tenistky za finálové účasti na grandslamoch prémiu dostali, Cibulková nie.
„Myslím si, že medzi slovenskými športovcami, ktorých ocení premiér za výsledky v roku 2014, by nemala chýbať. Veď jej postup do finále Australian Open bol najväčším úspechom slovenského tenisu na turnajoch v ére samostatnosti,“ povedal generálny sekretár tenisového zväzu Igor Moška.
Dostala sa do top 10 svetového rebríčka a novinári ju zaradili v ankete Športovec roka na tretie miesto. „Tu nejde ani tak o finančnú odmenu ako o morálne ocenenie skvelej tenistky,“ hovorí Moška.
Kritériá sú vraj správne
Kľúč, podľa ktorého oceňuje športovcov, prijal Ficov kabinet v roku 2012. Vtedajší minister školstva Dušan Čaplovič zo Smeru a garant novej koncepcie financovania športu tvrdí, že systém je dobrý. Pripúšťa, že všetko je vo vývoji, preto nie je nemenný „na večné veky“.
„Princípy odmeňovania športovcov boli vypracované po dohode so zväzmi a odobrila ich Rada pre športovú reprezentáciu, kde sú zväzy olympijských aj neolympijských športov. Aj tam bola diskusia, prečo nemôže dostať odmenu niekto, kto je šiesty na majstrovstvách sveta v atletike, ale ten, čo je druhý v pretláčaní rukou, dostane,“ povedal Čaplovič.
Jurzyca by systém zmenil
O reformu financovania športu sa pokúšal aj minister vo vláde Ivety Radičovej Eugen Jurzyca. S odborníkmi ju stihol pripraviť, po páde vlády ju odovzdal nástupcovi. Je presvedčený, že bola dobrá a rozdelila by peniaze spravodlivo.
„Zohľadňovalo sa, aký význam má šport pre vtiahnutie mladých ľudí do športu, pre šírenie mena Slovenska v zahraničí. Bolo tam viacero kritérií, rôzne športy mali rôzne koeficienty. Myslím si, že takéto hodnotenie pomocou viacerých kritérií má význam,“ povedal.
Šéf Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš Čaplovičov systém obhajuje. Vraví, že zrovnoprávnil zdravých s handicapovanými.
„Systém je dobrý, sú tam majstri sveta, Európy, ľudia, ktorí dosiahli svetový výkon, a nerobíme medzi nimi žiadne rozdiely. Som veľmi rád, že sme k tomu pristúpili, pretože v minulosti práve paralympionici mali znižovanú výšku dotácie, aj keď plnili rovnaké kritériá,“ povedal Riapoš.

Beata
Balogová
