BRATISLAVA. Na ťažký priebeh chrípky v tejto sezóne zomierajú pacienti ako pred dvoma rokmi.
Hoci jej koniec príde až v apríli, doteraz už na chrípku zomrelo devätnásť ľudí. Je to takmer štyrikrát viac úmrtí ako za celú uplynulú sezónu.
Deväť nových úmrtí
„Spolu bolo v desiatom kalendárnom týždni hlásených deväť úmrtí na SARI,“ napísal včera v správe o výskyte
Chrípka
Úmrtia
Sezóna:
2014/15 - zatiaľ 19
2013/14 - 5
2012/13 - 32
akútnych respiračných ochorení, chrípky a jej podobných chorôb hlavný hygienik Ivan Rovný.
SARI je ťažké respiračné ochorenie, ktoré sa prejavuje náhlym zvýšením teploty, kašľom, bolesťou hrdla, skráteným dychom alebo sťaženým dýchaním, pre ktoré pacient musí zostať v nemocnici.
Za posledné tri týždne mu podľahlo najviac, až päť ľudí na západnom Slovensku, v Trenčianskom a Trnavskom kraji a na východe. Minulý týždeň v utorok zomrel jeden pacient v rimavskosobotskej nemocnici na prasaciu chrípku.
„Od začiatku chrípkovej sezóny 2014/2015 bolo hlásených spolu 50 prípadov SARI, z toho v devätnástich prípadoch sa ochorenie skončilo úmrtím,“ napísal Rovný.
Obetí chrípky pribúda napriek tomu, že za posledný týždeň chorobnosť na ňu klesla. Stalo sa tak najmä vďaka jarným prázdninám, keď sa deti nenakazili v škole.
Silnejšia ako vlani
„Chrípková epidémia bola túto sezónu najsilnejšia za posledné tri roky,“ vysvetľuje nárast úmrtí Zuzana Krištúfková, šéfka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti. Chorobnosť bola na vrchole epidémie v porovnaní s vlaňajšou epidémiou trojnásobne vyššia.
Je to aj následok veľmi nízkej zaočkovanosti, pritom testy dokazujú, že chorobu spôsobujú rovnaké kmene vírusov chrípky, aké boli v očkovacej látke.
Riziko úmrtia na chrípku je podľa hovorkyne hygienikov Lenky Skalickej zvýšené najmä u ľudí, ktorí majú aj iné chronické ochorenia a nie sú zaočkovaní proti chrípke.

Beata
Balogová
