BRATISLAVA. Tituly profesorov a docentov nedávno ratifikovaná slovenskočeská zmluva o uznávaní dokladov o vzdelaní nespomína.
Profesori a docenti spadajú do kategórie profesijného uznávania, hovorí Eva Kaczová, riaditeľka Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní ministerstva školstva. Preto sa na nich vzťahujú európske právne normy a zo zmluvy
Fakty
Regulované povolania u nás
ekonomické
zdravotnícke
remeselné a viazané činnosti
športové činnosti
povolania v štátnej službe
právnické
pedagogické
vypadli.
„Ak teda tituly docent a profesor získa český vysokoškolský učiteľ na slovenskej vysokej škole, v Česku mu ich uzná zamestnávateľ, čiže vysoké školy,“ vysvetľuje Kaczová.
V inej situácii sú Slováci, ktorí docentúru a profesúru obhája na českých vysokých školách. „Tie im potom na Slovensku uznáva ministerstvo školstva,“ povedala Kaczová.
V starej dohode s Českom tituly profesorov a docentov boli. Teraz vypadli, lebo v súčasnosti sa pri uznávaní titulu na výkon povolania vysokoškolského učiteľa nepostupuje podľa dohody, ale podľa zákona o uznávaní odborných kvalifikácií.
Starú dohodu uzavreli vlády a nemala prednosť pred zákonmi. „Teraz sa zmení najmä to, že nová zmluva bude mať prednosť pred zákonom, bude nadradená zákonom SR a ČR,“ ozrejmila Kaczová.
Zo zmluvy vypadli aj tituly súvisiace s ukončením rigorózneho konania ako JUDr., PhDr. a podobne, ako aj vedecké tituly DrSc., CSc. alebo PhD.
„Tieto tituly neosvedčujú stupeň dosiahnutého vzdelania podľa Bolonskej deklarácie, ktorá sa týka najmä autonómie vysokých škôl, a nie sú kvalifikačnou požiadavkou na výkon žiadneho regulovaného povolania, “ vysvetľuje Kaczová.
Preto sa môžu používať voľne, bez úradného overenia.
Rigorózne konania, ktoré sú zaužívané v našom školstve, európske modely vysokoškolského vzdelávania nepoznajú.

Beata
Balogová
