Bratislava 26. decembra (TASR) - Prvý kresťanský diakon a mučeník svätý Štefan je považovaný za patróna koní. Žil v Jeruzaleme a bol ukameňovaný v roku 33 n.l. Na freskách a reliéfoch býva zobrazovaný ako mládenec v diakonskom odeve a jeho znakmi sú palma - ako symbol mučeníctva, víťazstva a hromada kamenia - ako symbol príčiny jeho smrti.
V tradičnej kultúre splynul sviatok sv. Štefana so starším predkresťanským agrárnym sviatkom, keď sa vykonávali obyčaje zabezpečujúce úrodu, blahobyt a šťastie. Jeho charakteristikou bolo obsypávanie zrnom a vinšovanie. Cirkev neskôr obsypávanie prijala a vysvetľovala ho ako pamiatku na ukameňovanie. Platilo, že posväteným ovsom sa obsypávali kone a na Slovensku bola všeobecne rozšírená predstava, že ak sa ľudia a kone brodia v snehu alebo vode, budú po celý rok zdravé. Na južnom Slovensku sa tradovalo, že menovcom sv. Štefana sa výnimočne daril chov koní.
V súbore rodinných obradov sa v tento decembrový deň vyskytovali aj obyčaje zabezpečujúce prosperitu v zmysle ľudovej mágie - ovocné stromy sa obkrúcali povrieslami zo slamy, ktorá bola počas vianočných sviatkov v dome a vynášali sa pod ne smeti a zvyšky zo Štedrej večere, aby dobre rodili. Celý deň sv. Štefana charakterizovali rôzne formy spoločenského ruchu - hojné návštevy príbuzných a susedov s vinšmi - takzvané obchôdzky, ktoré vytvárali atmosféru kolektívneho prežívania sviatku.
*zg som