Chronológia desať rokov existencie samostatnej Slovenskej republiky -2

20. januára 1995 - NR SR schválila Programové vyhlásenie vlády V. Mečiara.

1. februára 1995 - Do platnosti vstúpila asociačná dohoda o pridružení SR k EÚ.

6. marca 1995 - Viacero denníkov uverejnilo vo zvýraznenej úprave na prvej strane text vyhlásenia Znepokojenie vyjadrujúceho obavy o zachovanie plurality a demokracie tlači SR. K stanovisku sa pripojilo aj Prezídium Združenia vydavateľov periodickej tlače Slovenska a Slovenský syndikát novinárov.

7. marca 1995 - Poslanci NR SR schválili vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 1995, vstupujúci do platnosti 1. apríla 1995.

19. marca 1995 - V parížskom Matignonskom paláci, sídle francúzskeho premiéra, podpísali predsedovia vlád SR a Maďarska Vladimír Mečiar a Gyula Horn základnú zmluvu medzi oboma krajinami.

18. apríla 1995 - Vláda SR vymenovala za riaditeľa SIS kontroverzného Ivana Lexu.

22. apríla 1995 - Spoločnosť VTV cable TV začala vysielať televízny program v rozsahu 14 až 18 hodín denne. Televízia po dlhodobejších finančných ťažkostiach prestala vysielať v priebehu roka 2000.

5. mája 1995 - Poslanci väčšinou hlasou prijali žiadnymi hodnovernými dôkazmi nepodložené uznesenie, v ktorom sa okrem iného hovorilo, že bola preukázaná činnosti SIS nad rámec zákona pri pôsobení voči politickým stranám a ich predstaviteľom. SIS o svojej činnosti vraj nepretržite informovala prezidenta SR. NR SR následne poslaneckou väčšinou vyjadrila prezidentovi Michalovi Kováčovi na základe týchto vykonštruovaných obvinení nedôveru. Bola to fraška, lebo na vtedajšieho prezidenta nemala vládnuca koalícia žiadny ústavnoprávny dosah.

11. mája 1995 - Prezident M. Kováč vystúpil v NR SR so svojím odmietavým stanoviskom voči vyjadreniu nedôvery NR SR k jeho osobe vo funkcii prezidenta SR.

11. mája 1995 - NR SR prijala ústavný zákon o konflikte záujmov, zamedzujúci také aktivity ústavných činiteľov a vyšších štátnych funkcionárov, ktoré sú v rozpore s výkonom ich funkcií.

16. mája 1995 - V Bratislave sa uskutočnil míting na podporu prezidenta SR Michala Kováča. Zúčastnilo sa ho desať až pätnásťtisíc účastníkov.

27. júna 1995 - Na summite EÚ v Cannes delegácia SR na čele s premiérom Vladimírom Mečiarom predložila oficiálnu žiadosť SR o prijatie za člena EÚ.

29. júna - 3. júla 1995 - SR navštívil pápež Ján Pavol II. Stretol sa s najvyššími predstaviteľmi SR a so státisícmi veriacich.

12. júla 1995 - Poslanci NR SR novelizovali zákon o veľkej privatizácii a tým predčasne rozhodli o ukončení kupónovej privatizácie, ktorú začala Moravčíková vláda v roku 1994. Mečiarova vláda spolu s Fondom národného majetku za výrazne podhodnotenú cenu predávala štátny majetok prevažne svojim prívržencom.

17. júla 1995 - Polícia vykonala domovú prehliadku sídla diecézneho biskupa Rudolfa Baláža v súvislosti s vykonštruovaným podozrením z trestnej činnosti v majetkovoprávnej oblasti.

23. júla 1995 - Na Veľkej Javorine sa konali 150. slávnosti bratstva Čechov a Slovákov.

27. júla 1995 - V Düsseldorfe (Nemecko) zomrela hokejová brankárska legenda Vladimír Dzurilla.

28. júla 1995 - Prezident Michal Kováč vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novely zákonov o veľkej privatizácii a o investičných fondoch a spoločnostiach a zákon o strategických záujmoch štátu v privatizácii.

3. - 14. augusta 1995 - Prezident Michal Kováč navštívil USA. V Bielom dome ho počas návštevy prijal viceprezident USA Al Gore. Rokovania sa týkali rozvoja vzájomných vzťahov a integrácie SR do NATO.

31. augusta 1995 - Syna prezidenta SR Michala Kováča ml. násilne a protiprávne zavliekli do Rakúska, kde ho po krátkom pobyte v nemocnici zadržala rakúska polícia v súvislosti s medzinárodným zatykačom Interpolu, ktorý na neho vydali v Nemecku.

13. septembra 1995 - Popredný slovenský hokejista Peter Šťastný oznámil ukončenie svojej kariéry.

19. septembra 1995 - V nadväznosti na odmietnutie prezidenta SR M. Kováča zúčastniť sa na rokovaní vlády, prijala vyhlásenie vyzývajúce prezidenta na odstúpenie z funkcie.

20. septembra 1995 - Prezident Michal Kováč na výzvu vlády, aby odstúpil, reagoval vyhlásením, že naďalej zotrváva vo funkcii.

28. septembra 1995 - V Bratislave sa konal opozičný míting pod heslom Zastavme okrádanie, podvody a násilie, na ktorom sa zúčastnilo vyše 10 000 demonštrantov.

6. októbra 1995 - V Bratislave zomrel popredný slovenský spisovateľ Rudolf Sloboda.

16. októbra 1995 - Podľa podpredsedu Demokratickej únie Romana Kováča celoplošné policajné preverovanie podpisov na petičných hárkoch potvrdilo, že jeho strana podmienku 10 tisíc podpisov na účasť strany vo voľbách v roku 1994 napriek neoprávneným podozreniam najmä zo strany HZDS splnila.

25. októbra 1995 - Premiér V. Mečiar prijal zástupcov EÚ, ktorí mu odovzdali demarš - podľa predstaviteľov vtedajšej vládnej koalície, komuniké, vyjadrujúce znepokojenie nad úrovňou politických svárov na Slovensku.

27. októbra 1995 - Veľvyslanec USA v SR Theodore E. Russel odovzdal premiérovi V. Mečiarovi demarš vláde SR vyjadrujúci znepokojenie vlády USA nad vnútropolitickým vývojom na Slovensku.

15. novembra 1995 - NR SR schválila zákon o štátnom jazyku.

13. decembra 1995 - NR SR schválila zákon o štátnom rozpočte na rok 1996.

15. decembra 1995 - Desať gotických obrazov - Polyptych Panny Márie so svätcami, dielo florentského majstra Narda di Cione, známych ako Bojnický oltár, dopravilo z Prahy na Slovensko špeciálne vojenské lietadlo výmenou za 10 slovacík zo Slovenskej národnej galérie.

4. januára 1996 - Najstaršiemu režisérovi sveta Jaroslavovi Siakeľovi, rodákovi z Blatnice, vtedy žijúcemu v americkom Chicagu, režisérovi prvého slovenského celovečerného hraného filmu Jánošík, k jeho stým narodeninám poslal gratulačný telegram prezident SR Michal Kováč a telefonicky mu zablahoželali aj predseda NR SR Ivan Gašparovič a minister kultúry SR Ivan Hudec.

31. januára 1996 - NR SR schválila vládny návrh novely zákona o bankách zavádzajúci hypotekárne bankovníctvo.

1. februára 1996 - NR SR zvolila Milana Karabína do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR namiesto Karola Planka, ktorý sa funkcie vzdal 22. januára 1996.

1. - 2. februára 1996 - NR SR schválila zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

9. februára 1996 - V Bratislave otvoril komisár EÚ Hans van den Broek sídlo Delegácie Komisie EÚ.

20. februára 1996 - O synovi prezidenta, Michalovi K. ml., rozhodol Vyšší krajinský súd vo Viedni, že nebude z Rakúska vydaný mníchovskej prokuratúre a že sa môže vrátiť na Slovensko.

22. marca 1996 - NR SR prijala zákon o územnom a správnom členení Slovenska.

26. marca 1996 - Poslanci NR SR schválili novelu Trestného zákona a ratifikovali Zmluvu o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a Maďarskou republikou.

9. apríla 1996 - Prezident Michal Kováč nepodpísal novelu Trestného zákona a zákon NR SR o územnom a správnom usporiadaní SR a vrátil ich parlamentu na opätovné prerokovanie.

23. apríla 1996 - Vo Vojenskom výcvikovom priestore Kežmarok-Záľubica došlo v dôsledku nedbalosti k nešťastiu, na následky ktorého zomrelo päť vojakov a ďalší trinásti utrpeli ťažké popáleniny.

29. apríla 1996 - V Bratislave pri nevyjasnenom výbuchu auta BMW 320 Tourist na propán-butánový pohon zahynul jeho vodič Róbert Remiáš, blízky priateľ bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Oskara F., zdržiavajúceho sa v zahraničí pre obavy v súvislosti s únosom Michala K. ml. SIS bola v tom čase podozrivá zo zapletenia sa do tohto činu.

29. - 30. apríla 1996 - Na krátku návštevu Slovenska pricestoval do Bratislavy generálny tajomník NATO Javier Solana. Stretol sa s prezidentom SR Michalom Kováčom, predsedom Národnej rady SR Ivanom Gašparovičom, premiérom Vladimírom Mečiarom, ako aj poslancami slovenského parlamentu. Javier Solana vyzval predstaviteľov SR, aby dokázali, že Slovensko je demokratickou krajinou vyznávajúcou rovnaké hodnoty ako aliancia.

14. mája 1996 - V Bratislave bola na Námestí SNP protivládna demonštrácia, na ktorej jej účastníci kritizovali vládnu koalíciu najmä za jej pôsobnosť v rezortoch ministerstiev vnútra a spravodlivosti a v SIS.

15. mája 1996 - Predstavitelia ministerstiev zahraničných vecí SR a MR si v Budapešti vymenili ratifikačné listiny k Zmluve o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi SR a MR, čím táto zmluva vstúpila do platnosti na 10 rokov.

17. mája 1996 - Do plnej a stálej prevádzky bolo uvedené VD Gabčíkovo vrátane vodnej elektrárne.

28. júna 1996 - Predseda vlády SR Vladimír Mečiar v Trenčianskych Tepliciach po vyše 10-hodinovom rokovaní koaličných strán (HZDS, SNS, ZRS) oznámil ukončenie ich vzájomnej polemiky vyplývajúcej zo vzájomných rozporov a zdôraznil pokračovanie spolupráce vtedajšej vládnej koalície.

3. júla 1996 - Poslanci slovenského parlamentu opätovne schválili prezidentom vrátený zákon o územnom a správnom usporiadaní SR.

9. júla 1996 - Vláda SR zaujala odmietavé stanovisko k záverečnému vyhláseniu konferencie Maďarsko a Maďari v zahraničí, ktoré sa uskutočnilo 4. - 5. júla 1996. Okrem iného sa vo vyhlásení hovorilo aj o poskytovaní koordinovanej podpory adekvátnym úsiliam o autonómiu maďarských spoločenstiev ako prostriedku na usporiadanie ich situácie na základe ústavnej rovnoprávnosti.

20. júla - 5. augusta 1996 - Na letnej olympiáde v Atlante získal kanoista Michal Martikán zlatú, rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický striebornú a strelec Jozef Gönci bronzovú medailu.

27. augusta 1996 - Prezident M. Kováč za účasti predsedu NR SR I. Gašparoviča a premiéra V. Mečiara slávnostne inauguroval troch nových ministrov vlády SR. Ministrom vnútra SR sa stal Gustáv Krajči, ministrom hospodárstva SR Karol Česnek a ministrom zahraničných vecí SR Pavol Hamžík; nahradili Ľudovíta Hudeka, Jána Duckého a Juraja Schenka.

31. augusta 1996 - Začala vysielať komerčná televízia Markíza.

13. - 14. septembra 1996 - V Jasnej sa konal summit premiérov členských krajín CEFTA.

30. septembra 1996 - Prezident M. Kováč začal pôsobiť v novom sídle hlavy štátu SR - v Prezidentskom paláci (bývalom Grassalkovichovom paláci) v Bratislave.

1. októbra 1996 - Minister kultúry Ivan Hudec bez opodstatnenia odvolal z funkcie generálneho riaditeľa SND Dušana Jamricha a na jeho miesto vymenoval operného režiséra Miroslava Fischera.

2. októbra 1996 - Minister kultúry Ivan Hudec odvolal z funkcie riaditeľa Slovenskej filharmónie Karola Faitha a touto funkciu dočasne poveril Jozefa Tkáčika.

16. - 17. októbra 1996 - Prezident Michal Kováč rokoval v Bruseli v súvislosti s úsilím SR o vstup do EÚ a NATO s najvyššími predstaviteľmi týchto medzinárodných organizácii.

5. novembra 1996 - František Gaulieder, ktorého v parlamentných voľbách v roku 1994 zvolili za poslanca NR SR za HZDS, oznámil, že vystupuje z poslaneckého klubu tohto hnutia.

6. - 7. decembra 1996 - NR SR prerokovala a schválila štátny rozpočet na rok 1997.

11. decembra 1996 - Prezident Michal Kováč predniesol v NR SR Správu o stave SR. Počas tohto zasadnutia NR SR sa vulgárne na adresu prezidenta vyjadril predseda parlamentu Ivan Gašparovič.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 677
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 10 340
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 412
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 596
 5. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 048
 6. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 998
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 675
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 515
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 257
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 241

Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.

EKONOMIKA

Bankomaty majú výročia. Takto vyzerali pred 50 rokmi

Prvý bankomat dali do používania v roku 1967 v Londýne.

Neprehliadnite tiež

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.

Domov

Cséfalvayová: Vízia, že spojenectvo s Ruskom je cesta pre Slovensko, je nereálna

Ruská geopolitika sa podľa poslankyne zasekla v období studenej vojny.

Domov

Americký denník si všimol Spišský Hrhov. Pochválil prácu s Rómami

Dedina založila komunitné firmy, ktoré Rómov zamestnali, a pomohla im postaviť slušné domy.