Chronológia desať rokov existencie samostatnej Slovenskej republiky - 4

11. januára 1999 - V hlavnom meste SR zastrelili bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého.

14. januára 1999 - Poslanci NR SR schválili ústavný zákon, na základe ktorého môžu občania priamo voliť prezidenta SR.

21. januára 1999 - Vo Vysokých Tatrách sa začala XIX. svetová zimná univerziáda.

9. februára 1999 - Novým veľvyslancom EÚ na Slovensku sa stal Walter Rochel.

12. februára 1999 - Riaditeľ SIS Vladimír Mitro predniesol v slovenskom parlamente správu o činnosti SIS počas jej vedenia Ivanom Lexom.

20. februára 1999 - Z ruského kozmického centra Bajkonur v Kazachstane odštartovala kozmická loď, v ktorej posádke bol aj prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella.

18. marca 1999 - Predseda NR SR Jozef Migaš vyhlásil priamu voľbu prezidenta SR jej občanmi. Zároveň svojím rozhodnutím určil deň konania voľby na 15. mája.

24. marca 1999 - Vláda SR vyslovila súhlas s požiadavkou Severoatlantickej aliancie umožniť jej využívanie vzdušného priestoru Slovenskej republiky na prelety cisternových lietadiel a dopĺňanie pohonných hmôt, v súvislosti s vyhrocovaním sa situácie v Kosove.

26. marca 1999 - NR SR schválila rozhodujúcou väčšinou hlasov zákon o štátnom rozpočte SR na rok 1999.

6. apríla 1999 - Neobmedzený prístup vzdušného priestoru SR na prelety lietadiel Severoatlantickej aliancie vo vzťahu k operáciám v Juhoslovanskej zväzovej republike odsúhlasila vláda SR na mimoriadnom neverejnom rokovaní.

9. apríla 1999 - NR SR prijala nomináciu 11 kandidátov, ktorí sa v priamej voľbe uchádzali o post prezidenta SR. Straníckymi kandidátmi boli Vladimír Mečiar, Ján Slota a Rudolf Schuster. Občianskymi kandidátmi boli Magda Vášáryová, Ivan Mjartan, Michal Kováč, Juraj Švec, Juraj Lazarčík, Boris Zala, Ján Demikát a Július Kubík.

9. apríla 1999 - NR SR hlasovaním rozhodla, že vydáva poslanca HZDS Ivana Lexu na trestné stíhanie. Poslanci hlasovali celkom o siedmich návrhoch vyšetrovateľov na začatie trestného stíhania. NR SR rozhodla o jeho vydaní na trestné stíhanie v prípade zavlečenia do cudziny a lúpeže, neoznámenia krádeže motorového vozidla, fingovanú kúpu triptychu, umiestnenie nástražných výbušných systémov a za neoprávnené držanie monitorovacieho zariadenia. Zamietnuté boli návrhy týkajúce sa nezbavenia mlčanlivosti prezidenta a neoprávneného používania motorového vozidla.

10. apríla 1999 - Delegáti snemu KDH v Liptovskom Mikuláši schválili väčšinou hlasov zmenu stanov hnutia, ktorá umožnila dvojité členstvo pre členov kresťanskodemokratickej platformy SDK. Snem tiež hlasovaním rozhodol o tom, že predsedom KDH zostal Ján Čarnogurský. Tento akt znamenal začiatok rozpadu SDK.

15. apríla 1999 - Na základe návrhu prokurátora vzali Ivana Lexu do vyšetrovacej väzby.

21. apríla 1999 - Vláda SR na zasadaní vyslovila súhlas s tranzitom vojsk Severoatlantickej aliancie cez územie SR v súvislosti s operáciou Spojenecká sila v JZR.

30. apríla 1999 - Začala sa oficiálna volebná kampaň na priamu voľbu prezidenta SR.

11. mája 1999 - Bývalý prezident SR Michal Kováč sa vzdal kandidatúry v prospech Rudolfa Schustera.

14. mája 1999 - V hlavnom meste Slovenska, Bratislave sa konalo stretnutie premiérov krajín Visegrádskej štvorky, v súvislosti s ich integračnými ambíciami.

15. mája 1999 - V prvom kole priamych prezidentských volieb v SR si postup do druhého kola zabezpečili Vladimír Mečiar a Rudolf Schuster.

29. mája 1999 - Na Slovensku sa konalo druhé kolo priamych prezidentských volieb.

30. mája 1999 - Víťazom priamych prezidentských volieb v SR sa stal Rudolf Schuster, ktorý získal v druhom kole podľa oficiálnych výsledkov Ústrednej volebnej komisie 57,18 percenta (1 727 481 hlasov) a jeho protikandidát Vladimír Mečiar 42,8 percenta (1 293 642 hlasov) všetkých platných odovzdaných hlasov voličov.

15. júna 1999 - Konala sa slávnostná inaugurácia nového slovenského prezidenta Rudolfa Schustera. Bratislavskú Redutu pri tejto príležitosti poctili svojou prítomnosťou prezidenti Českej republiky Václav Havel, Maďarskej republiky Arpád Göncz, Poľskej republiky Aleksander Kwasniewski, Rakúskej republiky Thomas Klestil a Ukrajinskej republiky Leonid Kučma.

10. júla 1999 - NR SR schválila vládny návrh zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

15. júla 1999 - Generálny tajomník OSN Kofi Annan navštívil SR.

19. júla 1999 - Poslanca NR SR Ivana Lexu prepustili po 95 dňoch z kolúznej väzby v Trenčíne.

29. júla 1999 - Nový guvernér Národnej banky Slovenska Marián Jusko si v prezidentskom paláci prevzal za prítomnosti dovtedajšieho guvernéra NBS Vladimíra Masára a ministerky financií SR Brigity Schmögnerovej menovacie listiny z rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera.

12. augusta 1999 - Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval Jozefa Macejka za člena vlády povereného vedením Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR. Súčasne prebral abdikačný list bývalého ministra Gabriela Palacku, ktorý musel odstúpiť zo svojho postu pre podozrenie z korupcie.

16. septembra 1999 - Dohodu o spoločnej obnove štúrovského mosta Márie Valérie zničeného počas 2. svetovej vojny podpísali na palube lode Rákoczi na Dunaji medzi Štúrovom a maďarským Ostrihomom predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda a predseda vlády MR Viktor Orbán.

29. septembra 1999 - Štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ oficiálne oznámil EK rozhodnutie slovenskej vlády o zatvorení blokov V1 a V2 jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach v rokoch 2006 a 2008. Ich odstavenie bolo jednou z podmienok pozvania SR na rozhovory o vstupe do únie.

13. októbra 1999 - EK odporučila Slovensko a ďalších päť kandidátskych krajín tzv. druhej skupiny na začatie rokovaní.

22. októbra 1999 - Prezidentom novovymenovaný minister hospodárstva SR Ľubomír Harach prevzal riadenie svojho rezortu z rúk bývalého ministra Ľudovíta Černáka, ktorý podal demisiu.

29. októbra 1999 - Poslanec Robert Fico v Bratislave predstavil novú politickú stranu Smer. Prípravný výbor strany predložil Smer na registráciu na Ministerstve vnútra SR.

1. - 2. novembra 1999 - Komisár EK pre rozšírenie Günter Verheugen navštívil Bratislavu. S poprednými predstaviteľmi SR (prezident Rudolf Schuster, premiér Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan) rokoval o stave integračného procesu SR do EÚ.

17. novembra 1999 - V niektorých mestách Slovenska sa uskutočnili mítingy na počesť pripomenutia si desiateho výročia novembrových udalostí v roku 1989.

22. novembra 1999 - Podporu USA integračným snahám Slovenska pre vstup do euroatlantických štruktúr a Organizácie pre hospodársku spoluprácu (OECD) tlmočila počas svojej návštevy SR ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová.

25. novembra 1999 - Prezident Rudolf Schuster vymenoval za nového predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka.

27. novembra 1999 - Začala vysielať nová slovenská komerčná televízia Luna.

10. decembra 1999 - V Helsinkách sa začal summit šéfov štátov a vlád EÚ, na ktorom Slovensko spolu s ďalšími piatimi novými kandidátskymi štátmi (Rumunsko, Bulharsko, Lotyšsko, Litva, Malta) dostalo pozvanie na začatie rokovaní o vstupe do EÚ.

16. decembra 1999 - NR SR schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2000.

7. januára 2000 - Pripravenosť Slovenska rokovať minimálne o polovici z celkového počtu 30 kapitol európskej legislatívy v čo najkratšom čase prezentoval v Bruseli štátny tajomník MZV SR a hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ.

17. januára 2000 - Vytvorenie nového politického subjektu - Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie s cieľom nadviazať na proces zjednocovania reformných demokratických síl oznámil jej predseda premiér vlády SR Mikuláš Dzurinda.

20. januára 2000 - Predseda Európskej komisie Romano Prodi a komisár EK pre rozšírenie Európskej únie Günter Verheugen navštívili SR. Delegácia EK rokovala s premiérom Mikulášom Dzurindom, prezidentom Rudolfom Schusterom a predsedom NR SR Jozefom Migašom o integračnom procese SR.

1. februára 2000 - NR SR odsúhlasila Zmluvu medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o spoločnom postupe pri delení majetku Českej a Slovenskej federatívnej republiky podpísanej premiérmi Milošom Zemanom a Mikulášom Dzurindom.

1. februára 2000 - Predseda HZDS Vladimír Mečiar prezidentovi Rudolfovi Schusterovi predložil návrh referendovej otázky na vypísanie predčasných volieb.

3. februára 2000 NR SR zbavila poslanca za HZDS Ivan Lexu imunity.

15. februára 2000 - SR začala oficiálne rokovania o vstupe do EÚ, tak ako o tom rozhodli členské krajiny EÚ v decembri 1999 na summite v Helsinkách.

17. februára 2000 - Prezident SR R. Schuster rokoval s Vladimírom Mečiarom o petičnej akcii HZDS za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách. Vyhlásil, že ústavné prekážky na jeho vypísanie nie sú.

15. marca 2000 - Veľvyslanci 15 členských krajín EÚ rozhodli v Bruseli, že SR začala rokovania o vstupe do EÚ v ôsmich kapitolách európskej legislatívy. Do konca summitu v Kodani v roku 2002 Slovensko uzavrelo všetkých 30 kapitol.

22. marca 2000 - Predseda HZDS Vladimír Mečiar sa nedostavil na výsluch v kauze zavlečenia Michala Kováča ml., kde bol predvolaný ako svedok.

13. apríla 2000 - V NR SR sa hlasovalo na návrh poslancov HZDS a SNS o vyslovení nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi. Napriek tomu, že líder SDĽ Jozef Migaš spolu s niekoľkými ďalšími poslancami SDĽ a nezávislým poslancom Robertom Ficom hlasovali za vyslovenie nedôvery, návrh nedostal potrebnú väčšinu hlasov 76 poslancov. Následne začali ďalšie pokusy na odvolanie ministrov alebo vlády zo strany opozície, ktoré nabrali na výraznej tendencii, až sa zmenili na frašku.

20. apríla 2000 - Príslušníci jednotky rýchleho nasadenia vnikli do areálu penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach, ktorý vlastnil a kde býval expremiér Vladimír Mečiar. Predseda HZDS bol obvinený z nezákonného vyplatenia odmien členom svojej vlády. Vladimíra Mečiara policajti previezli do Bratislavy, kde ho mali vypočuť vyšetrovatelia, Mečiar pred nimi odmietol vypovedať.

29. apríla - 14. mája 2000 - Slovenskí hokejisti získali na MS v Petrohrade v ľadovom hokeji striebornú medailu, keď vo finále prehrali s Českom 3:5.

máj 2000 - Ivan Lexa pravdepodobne opustil územie Slovenska.

11. mája 2000 - Na prvú oficiálnu návštevu SR pricestoval nový generálny tajomník NATO George Robertson. Prijal ho premiér SR Mikuláš Dzurinda, prezident SR Rudolf Schuster a predseda parlamentu Jozef Migaš. Zúčastnil sa aj na mimoriadnom zasadaní vládneho výboru pre prípravu SR na členstvo v NATO.

17. mája 2000 - NR SR schválila návrh zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

22. mája 2000 - Podpisom spoločného vyhlásenia premiérov ČR a SR, Miloša Zemana a Mikuláša Dzurindu, a odovzdaním symbolickej zlatej tehly Slovenskej republike sa v Prahe ukončil proces delenia bývalého federálneho majetku.

14. júna 2000 - Prezidenta SR Rudolfa Schustera hospitalizovali v bratislavskej Nemocnici Ministerstva vnútra SR s vysokou horúčkou.

18. - 19. júna 2000 - Rudolf Schuster sa podrobil v nočných hodinách urgentnému chirurgickému zákroku.

19. júna 2000 - V Bratislave sa konalo zasadnutie podvýboru Parlamentného zhromaždenia NATO. Témami rokovania boli ambície Slovenska na vstup do aliancie.

23. júna 2000 - Hospitalizovanému prezidentovi Schusterovi sa náhle zhoršil zdravotný stav. Urgentne sa zvolalo chirurgické konzílium, ktoré konštatovalo zhoršenie lokálneho nálezu a rozhodlo o nutnosti chirurgickej revízie.

28. júna 2000 - Prezidenta Rudolfa Schustera letecky previezli do rakúskeho Innsbrucku, kde na oddelení intenzívnej starostlivosti Krajinskej univerzitnej kliniky pokračovala jeho liečba.

1. júla 2000 - Návrh dohody o zlúčení Demokratickej únie Slovenska a Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie schválila v Žiline republiková rada DÚ.

4. júla 2000 - Minister zdravotníctva SR Tibor Šagát sa v dôsledku okolností hospitalizácie prezidenta Rudolfa Schustera rozhodol abdikovať na svoju funkciu. Funkcie šéfa rezortu zdravotníctva sa vzdal, i keď bol presvedčený, že osobne neurobil chybné kroky.

10. júla 2000 - Slovenská pobočka Interpolu začala medzinárodné pátranie po nezvestnom poslancovi a exriaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi.

28. júla 2000 - Rada Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) rozhodla o prizvaní Slovenska do klubu najvyspelejších krajín sveta.

5. septembra 2000 - Na základe petície občanov, ktorú iniciovalo HZDS a SNS vyhlásil zotavujúci sa prezident SR Rudolf Schuster referendum o predčasných parlamentných voľbách.

9. septembra 2000 - Predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda sa spolu so šéfom slovenskej diplomacie Eduardom Kukanom vrátil z New Yorku, kde sa zúčastnil na Miléniovom summite OSN. Na summite, ktorý bol za účasti 166 hláv štátov a premiérov najväčšou vrcholnou schôdzkou v jeho histórii, Dzurinda v prejave podporil reformný proces OSN. Mimo pôvodného programu ho prijal generálny tajomník OSN Kofi Annan a v neformálnom rozhovore sa stretol aj s prezidentom USA Billom Clintonom.

15. september 2000 - 1. októbra 2000 - Na olympijských hrách v austrálskom Sydney získala plavkyňa Martina Moravcová 2 strieborné medaily, kanoisti Michal Martikán striebornú, Juraj Minčík bronzovú a v C2 Peter a Pavol Hochschornerovci zlatú medailu.

16. októbra 2000 - Tibetský duchovný vodca - 14. dalajláma navštívil SR.

23. októbra 2000 - Na pozvanie predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu navštívil SR nemecký kancelár Gerhard Schröder. Dzurinda počas stretnutia ubezpečil Schrödera o dôraznej snahe Slovenska dobehnúť partnerské krajiny Visegrádskej štvorky v integračných procesoch.

8. novembra 2000 - EK v hodnotiacej správe ocenila celkový pokrok Slovenska na ceste do EÚ. SR sa prvýkrát dočkala ocenenia za fungujúcu trhovú ekonomiku, čím splnila jedno z ekonomických kritérií.

10. novembra 2000 - V poradí už piate trilaterálne stretnutie šéfov vlád Slovenska, Rakúska a Maďarska sa uskutočnilo na Bojnickom zámku. Premiéri Mikuláš Dzurinda, Wolfgang Schüssel a Viktor Orbán zhodnotili úroveň vzájomných vzťahov najmä v oblasti hospodárstva, zahraničnej a bezpečnostnej politiky, vnútornej bezpečnosti, spravodlivosti, športu a mládeže.

11. novembra 2000 - Konalo sa referendum o predčasných parlamentných voľbách. Pre nedostatočnú účasť (20,03 percenta oprávnených voličov) neplatilo.

18. novembra 2000 - Delegáti ustanovujúceho kongresu SDKÚ v Bratislave zvolili za predsedu tohto subjektu Mikuláša Dzurindu.

20. novembra 2000 - Prezident Rudolf Schuster sa vrátil po vyše piatich mesiacoch práceneschopnosti do svojho úradu.

20. novembra 2000 - Rada pre vysielanie a retransmisiu odňala licenciu Televízii Luna, ktorá od septembra tohto roku nevysielala.

13. decembra 2000 - NR SR schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2001.

*dh som

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 2. Hitparáda štiav
 3. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 4. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 5. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 6. Malé knedličky, veľké dojmy
 7. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 8. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 9. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 10. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 583
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 014
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 7 345
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 548
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 518
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 943
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 458
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 607
 9. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 474
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 186

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

EKONOMIKA

Ktorá personálka zamestnala najviac ľudí? Pozrite si grafy

Pravidlá fungovania personálnych agentúr by sa mohli čoskoro zase meniť.

Neprehliadnite tiež

OĽaNO žiada prešetriť výzvu na obnovu poškodených lesov

Veronika Remišová tvrdí, že aktualizovaním výzvy pred uzávierkou znevýhodnili najmä malé pozemkové spoločenstvá a urbáre.

V najbližších dňoch bude veterno, varujú meteorológovia

Pre horské oblasti vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa.

Súdna rada predloží prezidentovi ďalších sudcov na odvolanie

Rada rozhodla o odvolaní ôsmich sudcov. Na zozname mala 32 mien vrátane súčasnej predsedníčky Najvyššieho súdu.

Výbor Historického odboru Matice údajne o kritizovanom videu nerokoval

Členovia výboru Historického odboru Matice slovenskej sa dištancujú od obsahu videa s názvom Bez 14. marca.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop