Chronológia desať rokov existencie samostatnej Slovenskej republiky - 5

2. januára 2001 - Minister obrany SR Pavol Kanis odovzdal prezidentovi Rudolfovi Schusterovi abdikačné listiny a audit svojich majetkových pomerov. ...

2. januára 2001 - Minister obrany SR Pavol Kanis odovzdal prezidentovi Rudolfovi Schusterovi abdikačné listiny a audit svojich majetkových pomerov. Svoju rezignáciu oznámil Pavol Kanis 16. decembra 2000 potom, ako nedokázal spoľahlivo vysvetliť financovanie stavby luxusnej vily.

3. januára 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster na návrh vlády poveril Jozefa Stanka vedením rezortu obrany.

8. februára 2001 - Dozorujúci prokurátor Michal Barila zastavil trestné stíhanie voči bývalému premiérovi Vladimírovi Mečiarovi v prípade nezákonného vyplácania odmien členom vlády.

21. - 23. februára 2001 - Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen sa počas návštevy SR v rozhovoroch so slovenskými predstaviteľmi sústredil na riešenie problémov v troch hlavných oblastiach - prostredie pre zahraničných investorov, implementáciu reformy verejnej správy a na rómsku problematiku.

23. februára 2001 - Zákonodarný zbor hlasmi deväťdesiatich poslancov schválil novelu Ústavy SR. Novelu podporili všetci prítomní poslanci vládnej koalície a šesť nezávislých poslancov.

8. marca 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster podpísal parlamentom schválenú novelu Ústavy SR.

15. marca 2001 - Ministri vnútra krajín EÚ schválili v Bruseli zoznam krajín, ktorých občania nebudú na cestách do EÚ potrebovať víza. Na zozname je aj Slovensko. Výnimku tvorila Veľká Británia a Írsko, ktoré vízovú povinnosť voči Slovensku nezrušili.

1. apríla 2001 - Vládny kabinet odsúhlasil model územnosprávneho členenia Slovenska s 12 vyššími územnými celkami.

3. mája 2001 - Prípravný výbor novovznikajúcej politickej strany Aliancia nového občana (ANO) pod vedením predsedu Pavla Ruska podal na ministerstve vnútra žiadosť o registráciu politickej strany.

4. mája 2001 - Prezident SR Rudolf Schuster akceptoval návrh premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie podpredsedu vlády pre európsku integráciu Pavla Hamžíka. Hamžík bol odvolaný na základe podozrení, že riaditeľ odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády Roland Tóth nezákonne nakladal s prostriedkami EÚ. Podľa premiéra, Hamžík o kauze vedel a neinformoval o nej. Hamžík sa cítil byť nevinný.

14. mája 2001 - Minister vnútra Ladislav Pittner podal do rúk prezidenta Rudolfa Schustera demisiu. Časť vládnej koalície mala výhrady voči jeho práci. Prezident demisiu akceptoval a označil ju za opodstatnenú.

25. mája 2001 - Prezident republiky Rudolf Schuster vystúpil v parlamente so Správou o stave republiky. Okrem iného v nej kritizoval vládnu koalíciu za ignorovanie reálnych problémov občanov, hlavne nezamestnanosti.

30. mája 2001 - Prezident republiky Rudolf Schuster oficiálne uviedol do funkcii nového ministra vnútra Ivana Šimka a novú podpredsedníčku vlády pre európsku integráciu Máriu Kadlečíkovú.

19. júna 2001 - Parlament schválil Chartu regionálnych, alebo menšinových jazykov.

4. júla 2001 - Parlament hlasovaním prijal variant reformy verejnej správy s ôsmimi vyššími územnosprávnymi celkami (VÚC).

17. augusta 2001 - Predseda NR SR Jozef Migaš vyhlásil na 1. decembra 2001 voľby do zastupiteľstiev vyšších územných celkov (VÚC).

25. augusta 2001 - Republiková rada SMK rozhodla, že ak do 30. septembra 2001 nebudú splnené jej požiadavky súvisiace s reformou verejnej správy, opustí vládnu koalíciu.

11. september 2001 - Uskutočnili sa teroristické útoky na USA, ktoré pozmenili chod dejín.

16. septembra 2001 - Ústredná rada SNS vylúčila so strany piatich poslancov s pozastaveným členstvom. Boli nimi Ján Slota, Ján Sitek, Víťazoslav Moric, Rastislav Šepták a Dušan Švantner.

21. septembra 2001 - Bývalý člen SNS Ján Slota ohlásil založenie novej politickej strany, Pravej SNS.

21. septembra 2001 - Vláda SR povolila vojenským lietadlám USA a NATO prelety cez slovenský vzdušný priestor. USA i NATO o prelety požiadali v súvislosti z odvetnou akciou za teroristické útoky z 11. septembra v USA.

23. septembra 2001 - Oficiálne začala vysielať prvá spravodajská televízia na Slovensku pod názvom TA3.

13. novembra 2001 - EK vo svojej hodnotiacej správe pochválila Slovensko za pokrok v príprave na členstvo v EÚ.

1. decembra 2001 - Uskutočnili sa voľby do VÚC. Okrem Bratislavského VÚC, kde sa v prvom kole stal predsedom Ľubomír Roman, vo všetkých ostatných VÚC sa predsedovia volili v druhom kole 15. decembra 2001. Na všetkých postoch predsedov VÚC dominovali kandidáti HZDS.

13. decembra 2001 - NR SR schválila štátny rozpočet na rok 2002 so schodkom 38 miliárd Sk.

19. - 29. januára 2002 - Republikový výbor SDĽ rozhodol o odvolaní ministerky financií Brigity Schmögnerovej a navrhol na jej post Františka Hajnoviča, ktorý bol vedúcim národohospodárskych a menových štúdií Národnej Banky Slovenska. Aj keď premiér na návrh SDĽ neodvolal ministerku financií, tá z dôvodu, aby nevyvolala vládnu krízu, nakoniec po predchádzajúcom odmietaní sama podala demisiu do rúk prezidenta republiky a ten následne vymenoval na tento post Františka Hajnoviča.

4. februára 2002 - Pred centrálou i pobočkami spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest v Košiciach postávali hlúčiky klientov po tom, čo sa dozvedeli o dočasnom uzavretí pobočiek. Niektorým na upokojenie postačilo písomné vysvetlenie na dverách, že dôvodom uzavretia je vstup zahraničného investora a s tým spojený audit. Iní sa klopaním a zvonením domáhali bližšieho vysvetlenia, ale bez akejkoľvek odozvy.

5. februára 2002 - Vláda SR na mimoriadnom zasadnutí vyjadrila súhlas s prijatím textu vyhlásenia NR SR k Zákonu o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, ktorý pripravil zahraničný výbor slovenského parlamentu. Vláda súčasne navrhla, aby sa vo vyhlásení zdôraznil spôsob riešenia problematických ustanovení maďarského krajanského zákona na báze dvojstranných právnych dokumentov týkajúcich sa ochrany národnostných menšín.

7. februára 2002 - NR SR schválila vyhlásenie odmietajúce Zákon o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách, prijatý maďarským zákonodarným zborom 19. júna 2001. Pri záverečnom hlasovaní o texte vyhlásenia sa prezentovalo 129 poslancov, za prijatie dokumentu sa vyslovilo 112, odmietlo ho 15 a dvaja zákonodarcovia nehlasovali.

12. februára 2002 - Zahraničný investor odstúpil od prevzatia spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia. Predstavitelia nového vedenia klamlivo zdôrazňovali, že nebankové subjekty Horizontu s vyplácaním vkladov klientov po znovuotvorení pobočiek nebudú mať problémy a nový americký vlastník má dostatok prostriedkov aj na pokrytie vysokých strát odkúpených subjektov. Podľa informácií týždenníka Trend pritom Horizont len za roky 1998 až 2000 vykázal kumulované straty na úrovni šesť miliárd Sk. Vtedajšia vláda premiéra M. Dzurindu s krachom nebankových subjektov nemala nič spoločného.

21. februára 2002 - NR SR schválila návrh vysokoškolského zákona, ktorý parlamentu predložil minister školstva Milan Ftáčnik.

21. februára 2002 - Sociálnodemokratická alternatíva (SDA) bol názov novej politickej strany, ktorej vznik ohlásil člen jej prípravného výboru, predtým poslanec za SDĽ Peter Weiss. Spoluzakladateľmi politického subjektu boli okrem Weissa aj ďalšia členka zákonodarného zboru Brigita Schmögnerová a Erika Kvapilová.

28. februára 2002 - Novým veľvyslancom EÚ na Slovensku sa stal od konca februára holandský diplomat Eric van den Linden, ktorý nahradil Waltera Rochela.

1. marca 2002 - Chorvátska polícia zadržala dvoch obvinených konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Išlo o trestne stíhaných Vladimíra F. a Mariána Š., na ktorých 28. februára 2002 sudca vydal medzinárodný zatykač.

2. marca 2002 - Na Slovensku začala vysielať nová súkromná komerčná televízia JOJ, ktorú finančne podporuje firma Česká produkční invest, a.s. (ČPI). Ide o dcérsku spoločnosť známeho českého mediálneho podnikateľa a vlastníka úspešnej televízie Nova, Vladimíra Železného.

7. marca 2002 - Ministerstvo spravodlivosti SR poslalo do Chorvátska žiadosť o vydanie na Slovensko konateľov spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra F. a Mariána Š. na trestné stíhanie. Spolu so žiadosťou o vydanie ministerstvo poslalo chorvátskym orgánom doručovateľskou službou sedem strán zatýkacích rozkazov.

14. marca 2002 - Za rozhodnutie predať 49 % akcií SPP hlasovali všetci členovia kabinetu s výnimkou predsedu SDĽ Pavla Koncoša.

18. marca 2002 - Predstavitelia vlády SR podpísali so zástupcami konzorcia investorov Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom zmluvu o predaji 49% akcií SPP za cenu 130 miliárd Sk.

19. marca 2002 - Nominanta HZDS, Pavla Kandráča NR SR zvolila v druhom kole hlasovania na post ombudsmana v SR.

26. marca 2002 - Minister školstva Milan Ftáčnik odišiel zo SDĽ a vstúpil do SDA, v ktorej ho neskôr zvolili za predsedu.

11. apríla 2002 - NR SR schválila zákon o Súdnej rade SR a ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

18. apríla 2002 - Do rúk prezidenta SR Rudolfa Schustera podal demisiu minister školstva SR Milan Ftáčnik. Dôvodom podania demisie, ktorú prezident prijal, bol fakt, že M. Ftáčnik začal pôsobiť v SDA. Prezident SR Rudolf Schuster vymenoval nového ministra školstva, nominanta SDĽ - Petra Ponického.

24. apríla 2002 - Po siedmich rokoch uzavrel Vyšší vojenský súd v Trenčíne kauzu bývalého šéfa Štátnej bezpečnosti Alojza Lorenca. Odvolací senát odsúdil bývalého prvého námestníka ministra vnútra ČSSR na 15 mesiacov podmienečne s odkladom na tri roky.

2. - 3. mája 2002 - Európsky komisár pre rozšírenie Günter Verheugen navštívil Slovensko v súvislosti s jeho integráciou do EÚ. V tomto duchu viedol rozhovory s najvyššími predstaviteľmi SR.

11. mája 2002 - Slovensko prvýkrát v histórii svojej štátnej samostatnosti získalo titul majstrov sveta v hokeji. Vo finále 66. šampionátu vo Švédsku zdolali zverenci trénera Jána Filca Rusko tesne 4:3 gólom Petra Bondru v predposlednej minúte. Ich víťazstvo oslavoval celý národ.

17. mája 2002 - Župný súd v Splite uzavrel vyšetrovanie konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B. M. G. Invest, Vladimíra F. a Mariána Š. a postúpil spis Najvyššiemu súdu Chorvátskej republiky. Spolu s ním odoslali do Záhrebu aj odvolanie sa obhajcov oboch Slovákov voči rozhodnutiu trojčlennej rady sudcov Župného súdu zahrnutom v spise, že sa naplnili podmienky pre vydanie zadržaných na Slovensko.

21. - 24. mája 2002 - Šéf SDĽ Pavel Koncoš avizoval odchod strany z koalície v prípade, že vládny kabinet neschváli Európsky zákonník o sociálnom zabezpečení. Zástupcovia SDĽ opustili 21. mája rokovanie Koaličnej rady na protest voči nesúhlasu vlády s Európskym zákonníkom sociálneho zabezpečenia. K odchodu nakoniec nedošlo.

24. - 25. mája 2002 - Z iniciatívy predsedu vlády SR Mikuláša Dzurindu sa uskutočnilo v Trenčíne druhé stretnutie predsedov vlád krajín Visegrádskej skupiny a Beneluxu, ktorého hostiteľskou krajinou bola prvýkrát SR. Cieľom stretnutia bola výmena skúseností v oblasti regionálnej spolupráce a integrácie do EÚ a ich aplikácia v transformujúcich sa krajinách V4.

5. júna 2002 - Odvolací súd potvrdil zastavenie trestného stíhania Ivana L. a spol. v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny.

7. júna 2002 Prezident USA George Bush prijal vo Washingtone hlavu štátu SR Rudolfa Schustera. Americký partner vyzdvihol jeho prípadnú úlohu pri zostavovaní vlády po septembrových parlamentných voľbách a zároveň v tejto súvislosti diskutovali o integračných ambíciách Slovenska.

24. júna 2002 - Prezident SR Rudolf Schuster akceptoval návrh premiéra Mikuláša Dzurindu na odvolanie ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka. Dôvodom premiérovho návrhu bol sporný tender Železničnej spoločnosti SR na dodávku ľahkých motorových vlakov, do ktorého mal Macejko a ďalší pracovníci ministerstva podľa premiéra zasahovať nad rámec svojich kompetencií.

26. júna 2002 - Na post ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií SR vymenoval prezident Rudolf Schuster vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša.

27. júna 2002 - Telesné pozostatky prvého Slováka vo funkcii ministerského predsedu československej vlády dr. Milana Hodžu po prevoze z USA uložili na Národnom cintoríne v Martine. Presne v deň 58. výročia smrti štátnika sa naplnila jeho posledná vôľa - spočinúť v rodnej zemi. Na bohoslužbách v Evanjelickom kostole v Martine sa zúčastnilo asi štyristo zástupcov politického, verejného a spoločenského života. Uctiť pamiatku slovenského politika si prišli okrem iných prezident Rudolf Schuster, predseda NR SR Jozef Migaš, predseda vlády Mikuláš Dzurinda a príbuzní M. Hodžu. Služby Božie celebroval generálny biskup ECAV Július Filo.

6. júla 2002 - Za "frašku" považoval dlhoročný a zakladajúci člen HZDS Ivan Gašparovič hlasovanie na nominačnom sneme HZDS o konečnej podobe kandidačnej listiny na jesenné parlamentné voľby v roku 2002. O tom, že nebol nominovaný, sa dozvedel až v deň snemu v Nitre. Vyhlásil, že zatiaľ naďalej zostáva členom strany a bude ju podporovať vo voľbách i vo volebnej kampani.

12. júla 2002 - Nový politický subjekt pod názvom Hnutie za demokraciu (HZD) pod vedením dovtedajšieho člena HZDS Ivana Gašparoviča zaregistrovali na Ministerstve vnútra SR.

13. júla 2002 - S "európskym posolstvom", že tento rok bude rokom rozšírenia EÚ, ktoré sa týka aj Slovenska, pricestoval na jeho návštevu predseda Európskeho parlamentu Pat Cox. S poprednými slovenskými predstaviteľmi rokoval o integračnom procese SR do EÚ.

14. júla 2002 - Juhoafrická polícia zadržala I. Lexu v Umhlanga Rocks v JAR pre podozrenie z ilegálneho pobytu. Tamojšie orgány tvrdili, že slovenského poslanca prichytili bez dokladov, podľa Ministerstva spravodlivosti SR u neho našli falošné doklady.

18. júla 2002 - Ivan Lexa odletel v sprievode dvoch agentov juhoafrického Interpolu z Johannesburgu z jedným medzipristátím v Zürichu na Slovensko. Krajský súd vydal nový zatykač a I. Lexa priamo z letiska v Bratislave putoval do cely predbežného zadržania.

20. júla 2002 - Na základe rozhodnutia sudkyne I. Lexa išiel do bratislavského ústavu na výkon väzby. Dôvodom jeho väzby boli obavy z vyhýbania sa trestnému stíhaniu a skrývanie sa v cudzine.

21. júla 2002 - Slávnostné otvorenie 27. výstavy Rady Európy - Stred Európy okolo roku 1000 sa uskutočnilo na bratislavskom hrade. Výstava na hrade trvala do 20. októbra, pričom ju navštívilo viac ako stotisíc ľudí.

august 2002 - Územie Slovenska postihli záplavy. Prírodná katastrofa dlhodobejšie zasiahla celú strednú Európu. Na území Slovenska však tento prírodný proces zďaleka nedosiahol také obrovské rozmery ako v Čechách, Rakúsku a Nemecku. Treba konštatovať, že v prospech zažehnania kritickej situácie sa výrazne osvedčilo vodné dielo v Gabčíkove.

16. augusta 2002 - Najvyšší súd SR vydal príkaz na prepustenie exriaditeľa Slovenskej informačnej služby a poslanca NR SR Ivana Lexu z vyšetrovacej väzby na slobodu.

19. augusta 2002 - Slovenská ženijná jednotka, ktorá v súčasnosti pôsobí vo vojenskej operácii Trvalá sloboda, odletela do Afganistanu.

22. augusta 2002 - Prezidenta SR Rudolfa Schustera vo večerných hodinách hospitalizovali vo Vojenskej nemocnici v Bratislave z dôvodu žalúdočných problémov.

25. augusta 2002 - V skorých ranných hodinách zomrel Július Pántik, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla.

27. augusta 2002 - Prezident SR Rudolf Schuster sa rozhodol pre prevoz do viedenskej nemocnice AKH. Urobil tak preto, že cítil, ako mu "ubúdajú sily". Ďalším dôvodom bol aj opakovaný telefonát rakúskeho prezidenta Thomasa Klestila, ktorý mu ponúkal pomoc rakúskych špecialistov. Došlo k tomu po jeho viacerých hospitalizáciách vo Vojenskej nemocnici, keď sa dokonca s jeho zdravotným stavom dávala do súvislosti aj úmyselná otrava.

28. augusta 2002 - Slovensko a Ruská federácia v Bratislave spečatili zmenu doterajšieho spôsobu deblokácií ruského dlhu z tovarových na výraznejšie hotovostné deblokácie. V zmysle podpísaného protokolu, by sa mali zrealizovať hotovostné deblokácie, pri ktorých sa z dlhu Ruska voči SR odpíše 460 miliónov USD pri očakávanej priemernej výnosnosti 32 až 33 %.

29. augusta 2002 - Slovenského prezidenta Rudolfa Schustera prepustili z viedenskej nemocnice do domáceho ošetrenia. Vo Viedni podľa ošetrujúceho lekára profesora Wolfganga Graningera nadviazali rakúski lekári na vyšetrenia slovenských kolegov vo Vojenskej nemocnici v Bratislave. Nezistili príznaky žiadnej otravy.

30. augusta 2002 - Orgány Slovenskej demokratickej koalície zrušili SDK dobrovoľným rozpustením.

13. - 14. septembra 2002 - V Bratislave sa konal 9. summit predsedov vlád krajín Stredoeurópskej dohody o voľnom obchode (CEFTA). Predsedajúcou krajinou CEFTA v roku 2002 bola SR.

15. septembra 2002 - Predstavitelia Demokratickej strany sa rozhodli nekandidovať na nadchádzajúcich parlamentných voľbách a vyzvali svojich sympatizantov a voličov, aby odovzdali hlas Slovenskej demokratickej a kresťanskej únii (SDKÚ).

20. - 21. septembra 2002 - Na území SR sa konali parlamentné voľby.

23. septembra 2002 - Podpísaním záverečnej zápisnice Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) oficiálne potvrdili výsledky parlamentných volieb. HZDS v NR SR obsadila 36 kresiel, SDKÚ 28, Smer 25, SMK 20, KDH a ANO po 15 a KSS 11. Na voľbách sa celkovo zúčastnilo 70,06 percenta oprávnených voličov. HZDS so ziskom 19,50 percenta hlasov sa stalo víťazom parlamentných volieb. Druhou najsilnejšou stranou bolo SDKÚ, ktorej dalo hlas 15,09 percenta voličov, nasledovaná stranou Smer s 13,46-percentnou voličskou podporou. SMK volilo 11,16 percenta, KDH 8,25 percenta, ANO 8,01 a KSS 6,32 percenta voličov.

25. septembra 2002 - EK uvoľnila pre Slovensko desať percent finančných prostriedkov z programu PHARE, ktoré zadržiavala v súvislosti s kauzou eurofondy.

8. októbra 2002 - Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda, predseda SMK Béla Bugár, predseda KDH Pavol Hrušovský a predseda ANO Pavol Rusko podpísali koaličnú zmluvu.

9. októbra 2002 - EK zverejnila pravidelnú hodnotiacu správu o pokroku Slovenska v príprave na členstvo v EÚ. Zhodnotila vývoj v SR od roku 1997, pričom Slovensko podľa nej po voľbách v roku 1998 zaznamenalo v súvislosti s integráciou do EÚ výraznejší pokrok. EK oficiálne odporučila prijať Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín do EÚ v roku 2004.

15. októbra 2002 - Poslanci sa stretli na ustanovujúcej schôdzi NR SR na tretie volebné obdobie. Za predsedu parlamentu bol zvolený Pavol Hrušovský (KDH).

15. októbra 2002 - Prezident vymenoval Mikuláša Dzurindu za predsedu novej slovenskej vlády, ktorú po septembrových parlamentných voľbách zostavila koalícia SDKÚ, SMK, KDH a ANO.

16. októbra 2002 - Prezident SR Rudolf Schuster na Bratislavskom hrade vymenoval členov kabinetu, ktorý zostavila nová koalícia.

21. októbra 2002 - Podnikateľa Jozefa M. zadržala polícia na hraničnom prechode Bratislava-Berg pri pokuse o vycestovanie do Rakúska potom, čo sa v tento deň nedostavil na policajný výsluch. Vyšetrovateľ ho obvinil z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny v súbehu s trestným činom podvodu. Zároveň spracoval návrh na jeho vzatie do väzby.

25. októbra 2002 - EÚ na najvyššej úrovni odporučila na summite v Bruseli Slovensko a ďalších deväť kandidátskych krajín na vstup v roku 2004.

3. novembra 2002 - Slovenské tenistky sa prvýkrát v histórii stali víťazkami Pohára federácie. Vo finále 40. ročníka prestížnej súťaže družstiev v Maspalomas rozhodli o triumfe nad domácim Španielskom už po dvojhrách.

6. novembra 2002 - Dve lietadlá sa večer po 20.40 h zrútili pri Spišskej Novej Vsi. Išlo o vojenské stíhačky typu MiG-29. Jedného z pilotov po katapultovaní asi po piatich hodinách pátrania našli a zachránili. Druhého našli mŕtveho v kokpite.

14. novembra 2002 - Národná rada SR schválila Programové vyhlásenie vlády SR.

21. novembra 2002 - Na summite NATO v Prahe dostala SR pozvánku do tejto aliancie.

22. novembra 2002 - SR navštívil minister obrany USA Donald Rumsfeld. O práve skončenom summite NATO, reorganizácii armády SR, pozvánke a procese vstupu Slovenska do tejto aliancie rokoval okrem iných so svojím rezortným kolegom Ivanom Šimkom, prezidentom SR Rudolfom Schusterom a premiérom Mikulášom Dzurindom.

23. novembra 2002 - Oslavy pozvania Slovenska na vstup do Severoatlantickej aliancie vyvrcholili v Bratislave v hoteli Radisson SAS Carlton. Na Galavečere sa zišli všetci najvyšší ústavní činitelia a s nimi ďalších viac ako 300 hostí. Privítali medzi sebou bývalú ministerku zahraničných vecí USA Madeleine Albrightovú, ktorá na podujatí vystúpila s hlavným príhovorom.

26. novembra 2002 - Slovenský režisér Matej Mináč získal v New Yorku prestížnu cenu International Emmy Award v kategórii dokumentárnych filmov za snímku Sila ľudskosti - Nicholas Winton.

26. novembra 2002 - Návrh novely Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch bol pre Slovensko podľa premiéra Mikuláša Dzurindu "zásadne a principiálne neprijateľný". Predseda vlády SR to vyhlásil po rokovaniach s maďarským premiérom Péterom Medgyessym v Budapešti. Podľa neho v návrhu úpravy zákona sa naďalej nachádzali pasáže, ktorých aplikácia by viedla k exteritoriálnym účinkom a diskriminácii občanov na etnickom princípe.

30. novembra 2002 Na Bratislavskom hrade slávnostne otvorili Sieň slávy slovenského hokeja. Išlo o tretiu po sieni slávy NHL v Toronte a sieni slávy IIHF.

5. decembra 2002 - Bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby SIS a exposlanca HZDS Ivana L. zadržala polícia. Ivan L. je podozrivý z trestného činu návodu na vraždu Róberta Remiáša.

6. - 7. decembra 2002 - Na území SR sa uskutočnili komunálne voľby.

6. - 7. decembra 2002 - Na hrade Červený Kameň a v zámku Smoleniciach sa stretli predsedovia vlád Českej republiky, Maďarska a Poľska Vladimír Špidla, Péter Medgyessy a Leszek Miller, aby sa tam so svojím hostiteľom Mikulášom Dzurindom premiérom zúčastnili na jesennom neformálnom summite krajín Visegrádskej štvorky. Rokovania sa týkali koordinácie finálneho vyjednávania o vstupe do EÚ pred summitom v Kodani.

9. decembra 2002 - Slovensko v Bruseli podmienečne prijalo ponúkané finančné podmienky svojho členstva v EÚ, čím de facto uzatvorilo prístupové rokovania s EÚ. Všetky dodatočné zlepšenia terajšej ponuky, ktoré sa podarí vyjednať ostatným kandidátom, však získa aj SR.

9. decembra 2002 - Slovensko začalo v Bruseli rozhovory o vstupe do NATO.

11. decembra 2002 - Národná rada SR schválila štátny rozpočet na rok 2003.

12. - 13. decembra 2002 - Desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska na summite v Kodani uzavrelo prístupové rokovania s EÚ. *dh som NNNN

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 2. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 3. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 5. Tipy pre atraktívne poprsie po dojčení. Plastike povedzte nie
 6. Stanovisko spoločnosti Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
 7. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy
 8. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur
 9. Denník SME oslavuje 25 rokov rekordným počtom predplatiteľov
 10. Najinzerovanejšie zánovné auto roku 2017? Mnohých to prekvapí
 1. Iba dnes: Narodeninové predplatné SME.sk za 25 eur 16 538
 2. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 5 944
 3. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 5 487
 4. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 3 825
 5. Kam do tepla v januári? 2 485
 6. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru? 2 416
 7. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 2 363
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 2 162
 9. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 302
 10. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život 1 041

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Šatan a Ramsay spravili to, na čo ich predchodcovia nemali guráž

Na olympiádu nepôjdu známe mená a ani jeden hráč Slovana. Je to správne?

Neprehliadnite tiež

Exriaditeľ štátnych lesov čelí žalobe, hrozí až pätnásť rokov

Exriaditeľ čelí obvineniu z nevýhodných zmlúv za poľovné revíry v správe Lesov SR.

Venčila psov a zmizla. Po jedenástich dňoch našli zrejme jej mŕtve telo

Miroslava Sojákova pracovala na marketingovom oddelení bratislavskej ZOO.

Meteorológovia vydali nové výstrahy pred snežením

Aké bude počasie najbližšie dni? Meteorológovia vydali nové výstrahy na štvrtok a piatok.

Na ceste medzi Trenčínom a Novým Mestom zahynula 19-ročná vodička

Cesty Trenčianskeho kraja zaznamenali dnes svoju prvú obeť. Príčina nehody a miera zavinenia je v štádiu vyšetrovania.

SNS chce odbúrať zbytočnú byrokraciu a papierovanie v školách

Ministerstvo chce zmenou zákona vytvoriť podmienky na elektronizáciu školstva.