KOŠICE/BRATISLAVA. Na konferencii "Cesty k mieru", ktorá sa konala 6.-7. marca v Košiciach, prijali jej účastníci záverečné memorandum.
Stáročia sa Rusko a Ukrajina nachádzali v spoločnom historickom priestore. V 20. storočí boli spoločne postihnutí obsadením a vojnou a rodiny trpeli pod spoločným nepriateľom. Sedemdesiate výročie konca II. svetovej vojny pripomína spoločne uskutočnené oslobodenie a predsa sa oba štáty ocitli na začiatku 21. storočia v konflikte záujmov, ktorý sa medzitým vyvinul do novej vojenskej konfrontácie v Európe.
Rokovaniami v Minsku z 12. februára 2015 ("Minsk 2") sa dosiahol pokoj zbraní, ktorý teraz treba zastabilizovať, aby vyústil do trvalého mieru. Trpiacimi v dôsledku vojnovej konfrontácie sú predovšetkým civilné obyvateľstvo Ukrajiny, príbuzní tisícok mŕtvych obetí, viac ako desaťtisíc zranených a milióny utečencov. Obnova miest a dedín vo vojnových oblastiach bude trvať roky a bude mať vysoké náklady. Hospodársky stabilná Ukrajina sa musí stať centrálnou agendou.
Mierový apel z Košíc je výzvou z radov občianskej spoločnosti Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Slovenska.
Konferencia vyzýva všetky zúčastnené strany konfliktu:
1. na úplné ukončenie všetkých bojových aktivít a presadenie dohôd z Minska,
2. na vzdanie sa agresívnej rétoriky v politike, v spoločnosti, médiách a sociálnych sieťach,
3. na všeobecnú podporu práce OBSE, aby sa zvládli na túto organizáciu prenesené úlohy.
Zhodujeme sa na tom:
1. že v Košiciach naštartovaný proces bude pokračovať ďalšími konferenciami a projektmi za účasti zástupcov občianskych spoločností, aby sa prerokovali okrem iného otázky utečencov, humanitárnej pomoci a obnovy,
2. že rusko-ukrajinské stretnutia občanov možno uskutočňovať v rámci dialógu medzi komúnami, napríklad vo forme konferencií o partnerstvách miest a stretávaní expertov,
3. že podporujeme návrh mierotvorného dialógu sprostredkovaného účasťou religióznych organizácií, ako aj tvorcov umenia a kultúry.