SME

Ľudia sanitky volajú aj kvôli banalitám, suplujú im taxíky

Niektorí pacienti využívajú posádky na odvoz do nemocnice, hoci ich stav nie je urgentný.

Záchranári sú volaní k stavom, kde často nie sú potrební. Stáva sa tak, že chýbajú tam, kde ich skutočne treba.Záchranári sú volaní k stavom, kde často nie sú potrební. Stáva sa tak, že chýbajú tam, kde ich skutočne treba. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR)

Niektorí ľudia využívajú posádky na odvoz do nemocnice, hoci ich stav nie je urgentný.

BRATISLAVA. V šiestich z desiatich volaní na tiesňovú linku 155 nebol vlani potrebný výjazd záchranky. Záchranári minulý rok prijali takmer 1 274 000 hovorov, za pacientom vyrazili v 515 tisíc prípadoch.

V porovnaní s rokom 2013 sa počet volaní mierne zvýšil. Volajúci často nakoniec potrebujú iba konzultáciu či odporúčanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nevieme, kedy je záchranka potrebná

"Dôvodom vysokého počtu volaní bez potrebného výjazdu je to, že väčšina ľudí stále nevie, k akým stavom si volať záchrannú zdravotnú službu", upozornil hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel.

SkryťVypnúť reklamu

Je prirodzené, že zhodnotiť situáciu nie je vždy jednoduché, no je dôležité uvedomiť si, že zdravotnícki záchranári zasahujú pri udalostiach, keď je náhle ohrozený ľudský život a zdravie, keď treba poskytnúť neodkladnú, urgentnú zdravotnú starostlivosť.

Nechodia ku chronickým stavom či zvýšeným teplotám a nesuplujú pohotovosti. V záchrankách totiž sedia odborníci na urgentnú medicínu a nie praktickí lekári.

Výnimočné nie sú ani zneužitia tiesňovej linky. Niektorí ľudia využívajú posádky ako taxíky, keď sa napríklad potrebujú dostať do nemocnice. Zavolajú k banalite, no vedia, čo majú do telefónu povedať, aby im operátor poslal pomoc.

Absentujú pri vážnych stavoch

V praxi to potom vyzerá tak, že volajúci sa sťažuje na bolesť na hrudníku, no záchranári po príchode na miesto zistia, že sa reálne sťažuje iba na bolesti palca na nohe, uviedol Chmel.

SkryťVypnúť reklamu

Posádka, ktorá stratila čas takýmto výjazdom pritom mohla byť potrebná pri omnoho závažnejšom stave, keď je naozaj ohrozený ľudský život.

Okrem zbytočných či zavádzajúcich telefonátov zaznamenali záchranári aj 3 500 prípadov, keď sa na nahlásenom mieste udalosti nikto nenachádzal. Ako pripomenul Chmel, život môže zachrániť každý z nás poskytnutím prvej pomoci.

Pomoc postihnutému

Nevedomosť, strach či neochota pripravuje mnohých o šancu na prežitie do príchodu záchranárov. Nestačí totiž len zavolať na 155-ku, ako si to niektorí ľudia myslia.

Volajúci by mal zostať s postihnutým do príchodu záchranky a nebáť sa aj podľa rád operátora poskytnúť prvú pomoc.

Najviac hovorov na linku 155 bolo tak ako po minulé roky na východnom Slovensku. Rekord drží Košický kraj, kde volalo vyše 200 tisíc ľudí. Len o tisíc hovorov menej bolo v Prešovskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Najmenej hovorov mali v Trenčianskom kraji - 110 tisíc. Priemerný dojazdový čas záchranky na miesto bol 11,5 minúty.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu