Sečovce 7. júla (TASR) - Vylepšovať spoluprácu a hľadať nové formy fungovania permanentnej kultúry, prostredníctvom ktorej sa hľadajú nové spôsoby ozdravovania životného prostredia, je cieľom Celoeurópskej konvergencie permakultúry v Sečovciach. Oddnes sa desiatky odborníkov budú počas nadchádzajúcich šiestich dní venovať jej novým projektom, metódam a technológiám.
Ako dnes pre TASR uviedol koordinátor permakultúry pre SR Marcel Suško, zámerom stretnutia je výmena bežných skúseností, "ktorá sa uskutoční počas stretnutí ľudí so spoločnou etikou". Poznamenal, že permakultúra vychádza z múdrostí tradičných poľnohospodárskych systémov, zhromaždených ľudstvom od najstarších čias až po súčasnosť. Súčasťou permakultúry sú však aj najnovšie vedecké poznatky a technológie na zaistenie čistoty vody, vzduchu, zdravých potravín a bývania. Podľa Suška sa permakultúra dá využívať vo všetkých oblastiach života - v záhradkárstve, na balkónoch, v architektúre a podobne. "Jej základom je etika realizovaná v podobe praktickej starostlivosti o Zem a ľudí," konštatoval Suško.
Na Slovensku a v Českej republike sa permakultúra vyvíja od roku 1994 a ešte stále je v počiatočnom štádiu. Jej názov pochádza od austrálskeho lesného robotníka Billa Moilisona zo záveru sedemdesiatych rokov. Spolu s architektom Davidom Hlomgrenom vydali v roku 1978 prvú knihu o permakultúre pod názvom "Permaculture One". Cestou permakultúry sa podarilo zmeniť niektoré suché hladujúce oblasti Indie a Afriky na zelené lesy, časti zdevastovanej Austrálie, západnej Európy a severnej Ameriky na zregenerované, zdravé a prosperujúce oblasti. Za jeho prácu bola B. Moilisonovi v roku 1982 udelená Alternatívna Nobelová cena.
Konkrétne poznatky a výsledky permakultúry budú širokej verejnosti prezentované v Sečovciach 11. júla.