BRATISLAVA. Z desiatich záujemcov o stáž v redakcii SME uspeli dvaja rómski študenti vysokých škôl. Róbert študuje aplikovanú ekonómiu na Univerzite Komenského v Bratislave a Monika sociálne služby a poradenstvo na Ústave romologických štúdií UKF v Nitre.
„Vedieť písať je v dnešnej dobe veľká zbraň,“ povedala Monika.
„Chcem sa posunúť vpred, naučiť nové veci a hlavne pracovať s webom,“ uviedol Róbert dôvod svojej prihlášky na stáž.
Vykladal kamióny
Po maturite na levočskom gymnáziu sa so spolužiakom vybrali na štúdiá do Bratislavy.
„Na začiatku som mal problémy zháňať zdroje. Vykladal som kamióny, staval stejdže, vo Viedni som zdobil obchodné centrá, robil som administratívne práce. Teraz nemám také problémy, ako som mal na začiatku. To som strašne rád.“
V poslednom ročníku základnej školy ho triedna učiteľka prihlásila na gymnázium do Levoče.
„Bolo to veľké haló, lebo prvý raz prišiel Róm na gymnázium. Ale uchytil som sa rýchlo a s každým som bol kamarát. Potom to bolo pre mňa ľahké.“
Zo zárobku pomáha rodičom
Otec je baník, mama krajčírka, obaja sú nezamestnaní. Róbert fungoval na gymnáziu zo sociálneho štipendia a s podporou amerického sponzora. Sprostredkovala mu ho česká organizácia pôsobiaca v susedných Roškovciach.
Sponzor ho dotoval ešte na začiatku vysokoškolského štúdia v Bratislave. Zaplatil mu prihlášku, cestovné, internát a pomáhal dovtedy, kým Róbert získal sociálne štipendium.
„Podporovali ma prvý polrok, a potom som už bol sebestačný. Musel som sa obracať, to je pravda. Teraz robím s Jožkom Šivákom v Gipsy TV. Videli, že nie som lenivý a že sa mi chce pracovať, tak mi veci uľahčili.“
Dva roky učil deti tancovať hip-hop. Venoval sa im v Spišskom Hrhove v základnej škole, centre voľného času aj v reedukačnom centre. Tanec sa naučil z klipov ako samouk.
„Chodil som ako dobrovoľník doučovať deti do Šarišských Michalian,“ uviedol svoju ďalšiu skúsenosť.
Okrem toho bol v rámci projektu v Bruseli v Európskej komisii a na stáži u splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka.
Monika večne v pohybe
„Pochádzam z Giraltoviec, ale na strednú školu som chodila v Čiernej nad Tisou. Pre mladého človeka tam bol trošku nudný život. Ak sme chceli niekam ísť, museli sme cestovať dve hodiny vlakom do Košíc. Zdalo sa mi celkom fajn, ak pôjdem kúsok na západ.“
Brigádovala ako čašníčka, recepčná a v rôznych fabrikách. V Nitre vydržala dva roky, potom sa odsťahovala do Bratislavy, kde žije so svojím albánskym priateľom.
„Pred dvoma rokmi sme boli aj s Robom na medzinárodnom výmennom pobyte Terne Roma - Mladí Rómovia, a tam sa mi otvorili dvere,“ opísala Monika začiatky svojej práce v rómskom médiu.
Domov cestuje raz za rok. Mladší brat žije v Čechách, sestra je podľa Moniky večná študentka stredných škôl. Mama pracuje ako opatrovateľka v Rakúsku.
„My sme takí cestovatelia,“ zhodnotila svoju rodinu.
Monika ovláda štyri jazyky: maďarský, rómsky, anglický a nemecký.
Projekt Slovensko pre všetkých
Prihlášku na prax v redakcii SME podalo v termíne deväť záujemcov, jeden po termíne uzávierky. Vybraní rómski študenti najlepšie spĺňali kritériá výzvy. Prvá stáž je v období marec - máj a druhá pokračuje od júla do konca septembra 2015.
Stáž organizujú Nadácia Petit Academy a vydavateľstvo Petit Press ako partneri projektu Slovensko pre všetkých.
Projekt Slovensko pre všetkých bol podporený sumou 25 596 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom projektu Slovensko pre všetkých je posilnenie aktívneho občianstva.

Beata
Balogová
