BRATISLAVA. Na Ukrajine sa bojuje, Islamský štát sa vyhráža ďalšími teroristickými útokmi v Európe. V médiách sa objavili správy o slovenských domobranách, v ankete spoločnosti GfK takmer štvrtina Slovákov označila za hrozbu Rusko, viac ako pätina zase Ukrajinu.
Rekordný počet zbraní na Slovensku však s týmito obavami podľa odborníkov a vlastníkov zbraní nesúvisí.
„Zabezpečiť si legálne zbraň, ak človek ešte nie je držiteľom zbrojného preukazu, znamená rádovo mesiace snáh o jeho vydanie a stovky eur nákladov,“ hovorí Ľudovít Miklánek zo združenia vlastníkov strelných zbraní Legis Telum.
Aby bol človek ochotný úsilie a peniaze vynaložiť pre zbraň na svoju obranu, musí podľa neho zväčša pociťovať priame ohrozenie. „To vyplýva skôr zo sociálno-ekonomickej situácie priamo v mieste, kde žije, než zo zahraničných televíznych správ.“
Konflikt na Ukrajine podľa neho ovplyvňuje skôr množstvo nelegálnych zbraní na našom území. „Tak ako napríklad občianska vojna v Juhoslávii spôsobila, že sa uvoľnilo veľké množstvo vojenských zbraní medzi obyvateľstvo, stane sa tak zrejme aj na Ukrajine.“
Zbrane potom mieria na čierny trh a dostávajú sa aj na naše územie. Používajú sa najmä na trestnú činnosť. Nedostávajú sa do rúk bežným občanom, ale skôr rôznym organizovaným skupinám.
Strach či paranoja?
Človek, ktorý by na psychotestoch potrebných na zisk zbrojného preukazu spomenul ako dôvod strach o vlastnú bezpečnosť, je raritou aj podľa psychologičky Jaromíry Fodorovej.