BRATISLAVA. Každý desiaty dospelý človek trpí ochorením obličiek, no väčšina ľudí nedokáže rozpoznať príznaky. Dialýze či transplantácii by sa dokázali vyhnúť rutinnou návštevou lekára.
Ochorenia obličiek sa prejavujú navonok nenápadne, príznakom je únava, strata pozornosti, bledá pokožka, nechuť do jedla, svrbenie alebo tŕpnutie. Lekár problém odhalí už počas preventívnej prehliadky, signálom sú bielkoviny v moči.
Ak sa zníži funkcia obličiek, vznikajú srdcovocievne choroby, infekcie, ochorenia kostí, zvyšuje sa tlak a hladina cholesterolu. U žien môže spôsobiť neplodnosť.
„Ľudia pracujú na svojom zdraví veľmi záchvatovo,“ hovorí Martin Demeš, špecialista na ochorenia obličiek a vyzýva na prevenciu. Kľúčové je obmedziť príjem soli a primerane sa hydratovať. Slováci podľa WHO solia dvojnásobne viac, než sa odporúča. Problémy môže spôsobiť aj priveľa liekov.
„Obličkám škodí väčšina sýtených nápojov,“ hovorí Demeš. Pitie minerálok sprevádzajú mýty, no zdravému človeku neuškodia.
„Stačí však bežná pitná voda z vodovodu,“ hovorí Demeš, obavy z chlóru sú podľa neho prehnané. Úlohu zohráva primerané množstvo vody. Predstavu, že priveľa vody pomáha proti kruhom pod očami a zlepšuje pleť však označil za mýtus. Telo sa zbytočne prevodní a opúcha.
„Dospelý človek by mal za deň vypiť 30 až 40 mililitrov tekutín na kilogram hmotnosti, deti 50 až 60 mililitrov,“ povedal Demeš.

Beata
Balogová
