Bratislava 27. decembra (TASR) - Podpredseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslav Abelovský bude zastupovať parlament na ústnom pojednávaní na Ústavnom súde SR o zákone o umelom prerušení tehotenstva (tzv. interrupčný zákon) z roku 1986. Jeho termín by mal byť niekedy v januári 2003, pričom definitívne stanovisko by mohlo byť známe už v prvom polroku.
Abelovský sa už začal pripravovať na verejné ústne pojednávanie a po novom roku vycestuje do Košíc, kde chce nahliadnuť do spisu. "Už viem, že sudca-spravodajca zadovážil rôzne posudky. Na celý proces sa chcem zodpovedne pripraviť, pretože počas mojej viac ako tridsaťročnej advokátskej praxe som nikdy veci nezanedbal," povedal pre TASR. Je presvedčený, že zostane zachovaný súčasný právny stav. Rozhodnutie pléna ÚS SR, kde rozhodne väčšina hlasov, o interrupčnom zákone považuje Abelovský za jedno z najdôležitejších, ktoré v posledných rokoch vynesie. Spomenul príklad Najvyššieho súdu USA, ktorý sa v máji 2002 zaoberal podobným prípadom. "Jeho súčasné zloženie je určite najkonzervatívnejšie za posledných päťdesiat rokov. Napriek tomu - 4:5 hlasom, ponechali v USA v platnosti interrupčný zákon," dodal Abelovský.
Skupinu navrhovateľov - poslancov zastupoval advokát Daniel Lipšic, ktorý je v súčasnosti ministrom spravodlivosti. Počas pôsobenia v exekutíve má však pozastavený výkon advokátskej funkcie, ale KDH chce nájsť riešenie. "Zatiaľ ho nemáme. V priebehu prvých dní roku 2003 sa chceme dohodnúť na právnom zastúpení. Nateraz je predčasné povedať, kto nás bude zastupovať. Možností je niekoľko," uviedol pre TASR minister. Pripustil aj možnosť, že by naďalej pokračoval v zastupovaní skupiny navrhovateľov. Odôvodnil to existenciou rôznych právnych výkladov zákona o ÚS SR.
Príprava na pojednávanie trvala viac ako pätnásť mesiacov, pretože ÚS SR zbieral poznatky a prístupy súdov k tejto téme z celého sveta. Jeho predseda Ján Mazák naznačil, že mnohé ústavné súdy rozhodovali o téme ochrany života viac rokov.
ÚS SR 30. mája 2001 prijal na neverejnom zasadnutí pléna na ďalšie konanie spomínaný zákon a s ním súvisiace vyhlášky ministerstva zdravotníctva s Ústavou SR. Za sudcu-spravodajcu bol určený exposlanec Národnej rady SR Lajos Mészáros.
Zákon o umelom prerušení tehotenstva z roku 1986 umožňuje dva druhy interrupcií: interrupciu na základe žiadosti ženy, tá sa vykoná do dvanástich týždňov tehotenstva bez udania dôvodu, a druhá možnosť sa týka abortu v prípade zdravotných dôvodov, ohrozenia života a zdravia ženy, alebo ak ide o ťažko poškodený plod. Ústavný problém podľa navrhovateľov spočíva v tom, že do dvanástich týždňov tehotenstva nemá ľudský plod podľa slovenskej právnej úpravy žiadnu ochranu.
*zg som