BRATISLAVA. Občianske združenie eduRoma oslovilo odborníkov v oblasti psychológie a psychiatrie. Požiadalo ich, aby zaujali svoje stanovisko k obsahu videozáznamu z košickej policajnej stanice, na ktorom policajti týrajú rómske deti.
„Chceli sme vedieť, aký vplyv na psychiku obetí môže mať rozsudok, a čo si myslia odborníci o takomto správaní policajtov,“ vysvetlil riaditeľ združenia Vlado Rafael.
Sudkyňa video odmietla, pretože podľa jej názoru išlo o nelegálne získaný dôkaz. Policajtov pred dvomi týždňami oslobodili pre nedostatok dôkazov.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, prokurátor sa po skončení procesu odvolal.
Možný vplyv na psychiku: Úzkosť, bezmocnosť až pomstiteľské tendencie
„U menej odolných detí môžu podobné zážitky vyústiť do psychickej alebo psychosomatickej poruchy,“ hovorí psychiater Jozef Hašto, ktorý je od roku 2006 osobným psychiatrom Hedvigy Malinovej a laureátom ocenenia Biela vrana.
Podľa Jany Plichtovej z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave sa nedá ubrániť pocitu, že kauza poukázala na jeden z tolerovaných prejavov rasizmu na Slovensku.
„Zločin spáchaný na rómskych chlapcoch vzbudí menej rozhorčenia a súcitu ako zločin spáchaný na bielych deťoch. Pravdepodobnosť, že úsudok sudkyne je daňou za rozšírený a tolerovaný rasizmus, je vysoká,“ myslí si Plichtová.
Správanie policajtov na videu označila za hanebné.
„Zneužili svoju inštitucionálnu moc a kolektívne sa zúčastnili činnosti, ktorá je v rozpore so zákonom, s predpismi a poslaním samotnej inštitúcie polície. Jednoducho si prisvojili právo potrestať chlapcov,“ zhrnula psychiatrička.
Systém je chorý
Miron Zelina z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave poukazuje na to, že evidentné zlo zostalo nepotrestané.
Americký psychológ Philip Zimbardo definoval pojem zla na experimente, kedy dozorci mučili a týrali väzňov.
Ivan Lukšík z Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity sa prikláňa k názoru, že išlo o systémové zlyhanie.
„Nedá sa predpokladať, že by všetci desiati v čase udalosti trpeli nejakou psychickou patológiou. Ak je to tak, potom by sme sa zrejme mali prikloniť k vysvetleniu Philipa Zimbarda, že problém ani tak nie je v jednotlivcoch, ale v nastavení systému, ktorý takéto správanie dovolil.“
Podľa psychológa Lukšíka sa takáto udalosť môže stať len vtedy, ak policajti nerešpektujú práva občana na dôstojné zaobchádzanie a ak chýba kontrola nad tým, čo sa deje na podobných výsluchoch.
Okresný súd Košice II. vo februári oslobodil desiatku policajtov, ktorí boli obvinení zo zneužitia právomocí verejného činiteľa pre šikanu šestice rómskych chlapcov.
Združenie eduRoma požiadalo odborníkov o stanovisko aj preto, aby vyvolalo spoločenskú diskusiu o tomto probléme.
Autor: eduRoma

Beata
Balogová
