Jozef Javorek bol podľa archívov spolupracovníkom ŠtB, vo štvrtok odstúpil z funkcie hlavného školského inšpektora. Jeho nástupkyňou bude Viera Kálmarová.
BRATISLAVA. Trvalo takmer rok a pol, kým sa ministerstvo školstva rozhodlo nahradiť Jozefa Javoreka, bývalého spolupracovníka ŠtB, na poste hlavného školského inšpektora.
Ten po tom, čo v októbri 2013 vyšla najavo jeho spolupráca s ŠtB, chcel odstúpiť.
Minister Čaplovič ho ale vo funkcii podržal.
Javorek sa oficiálne funkcie vzdal až vo štvrtok o desiatej hodine. Minister školstva Juraj Draxler (nominat za Smer) prijal v priestoroch Štátnej školskej inšpekcie abdikáciu Javoreka a zároveň na jeho miesto vymenoval Vieru Kalmárovú.
O výmene sa pošuškávalo už niekoľko dní. Sám Javorek ako keby už pozabudol na svoj pôvodný dôvod odstúpiť, pre SME povedal, že hlavným dôvodom je jeho dôchodkový vek a zdravotný stav.
Už vyše roka má problémy s cukrovkou.
Javorek bol do funkcie zvolený na päťročné funkčné obdobie, to sa malo skončiť v roku 2017.
Prečo ministerstvo školstva tak dlho riešilo otázku najvhodnejšieho kandidáta na hlavného školského inšpektora, rezort pre SME nevysvetlil.
Čaplovič mal iné zámery
Denník SME na to, že Jozef Javorek bol agentom ŠtB, upozornil ako prvý v októbri 2013. Javorek následne povedal, že nemá problém sa vzdať funkcie.
„Agenti by nemali byť vo verejných funkciách, svoju minulosť vnímam ako etický problém a zlyhanie,“ vyjadril sa vtedy.
Javorek prešiel po roku 1989 lustráciou, tá sa vyžadovala od všetkých riaditeľov aj zástupcov škôl. V tom čase ešte archívy ŠtB neboli zverejnené a lustráciami prešli viacerí bývalí agenti.
Vtedajší minister školstva Dušan Čaploviť za Smer, ktorý ho do funkcie aj v roku 2012 vymenoval, Javoreka ponechal vo funkcii.
Čaplovič zobral síce na vedomie Javorekovu ochotu odstúpiť, no zotrvanie hlavného školského inšpektora vo funkcii vysvetľoval nasledovne: „Pred vedením štátnej školskej inšpekcie sú mnohé termínované úlohy vo vzťahu k pripravovaným zmenám v jej činnosti“.
A tak Javorek fungoval na čele školskej inšpekcie aj naďalej, prežil aj výmenu vlád.
Nové úlohy od Pellegriniho
Minister školstva Peter Pellegrini síce po nástupe do funkcie naznačil, že nie je spokojný s fungovaním inšpekcie, no skôr hovoril, že by sa mala doplniť jej náplň práce.
„Inšpekcia dostala odo mňa dve hlavné úlohy. Prvou je, aby bola represívna v prípadoch, keď ide o peniaze, respektíve trestala každé nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, druhou úlohou je aby Štátna školská inšpekcia bola aj službou učiteľovi, to znamená, že ak odhalí nejaké drobné nedostatky, rovno učiteľovi poradí, akým spôsobom ich odstrániť," poznamenal v októbri minulého roku Pellegrini.
Pellegrini na personálnu výmenu v Štátnej školskej inšpekcii nemal čas.
Čo chce Draxler
Minister Draxler, ktorý nastúpil v novembri minulého roku, chce, aby sa Štátna školská inšpekcia nezaoberala iba výchovno vzdelávacím procesom , ale aj nakladaním s peniazmi v školstve.
„Inšpekcia by nemala len kontrolovať dokumenty a papiere, čo je síce dôležité, ale akcent musí byť na tom, či sa v školách efektívne vyučuje. Treba im ukázať, kde majú slabé miesta a naviesť ich k efektívnejším formám vyučovania,“ zopakoval včera Draxler svoje slová z októbra.
Nová školská inšpektora Viera Kalmárová je vyštudovaná pedagogička, ktorá pätnásť rokov pôsobila na inšpekcii v Trnave. Najskôr ako vedúca oddelenia stredných škôl a potom aj ako riaditeľka. Povedala, že plánuje verejnosť presvedčiť o užitočnosti školskej inšpekcie.
„Plánujem niekoľko zmien – napríklad aj to, aby sa posilnila kontrola procesov a hodnotenie a obmedzila sa kontrola formálnych vecí. Naša pozornosť by sa mala viac upierať na profil žiaka a na jeho kompetencie,“ povedala Kalmárová.

Beata
Balogová
