BRATISLAVA. Poslanci definitívne schválili zákon, ktorého cieľom je zabezpečiť plynulý prechod študentov odborných škôl na trh práce. Za zákon hlasovali výlučne poslanci SMERu, opoziční poslanci sa hlasovania buď zdržali, alebo hlasovali proti. Školy začnú podľa tohto modelu fungovať od 1. septembra.
Podľa zákona bude teoretická časť výučby prebiehať v školách, praktická u zamestnávateľa. Vo firmách strávia najviac 40 percent z celkového počtu hodín praxe. Zamestnávatelia budú môcť so žiakmi uzatvárať zmluvy, vďaka ktorým si budú môcť stredoškoláci privyrobiť už počas štúdia.
Dostanú daňové úľavy
Firmy, ktoré sa do systému zapoja si nie len vyškolia budúcich pracovníkov, ale zároveň získajú daňové úľavy. Vláda na to vyčlenila 26 miliónov eur, na každého žiaka pripadá 70 eur mesačne. Zamestnávateľom, ktorý poskytuje žiakovi praktické vyučovanie, nemusí byť len podnik. Zapojiť sa môžu aj živnostníci, dokonca i takí, ktorí nezamestnávajú žiadneho zamestnanca.
Systém duálneho vzdelávania sa netýka stredných zdravotných, policajných a ani stredných škôl požiarnej ochrany.
Zákonom sa posilnili kompetencie Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV). Zamestnávatelia sa budú môcť na ŠIOV obrátiť v prípade, že nezískajú certifikát na pôsobenie v rámci duálneho vzdelávania.
Podľa ministra školstva Juraja Draxlera ide o kompromisné riešenie, vďaka ktorému „vznikne možnosť na odvolacieho konanie, kde sa budú môcť zamestnávatelia obrátiť aj na túto organizáciu, čo sa týka certifikácie pracoviska pre duálne vzdelávanie.“ Podniky budú certifikovať stavovské a profesijne organizácie.
Podnikatelia sú sklamaní
Voči zákonu mali zástupcovia zamestnávateľov výhrady už počas januárového zasadnutia tripartity. Zákon vraj prinesie ešte väčší chaos a zmätok. Tvrdia, že školy a zamestnávatelia sa stanú vazalmi dvanástich stavovských a profesijných organizácií bez akýchkoľvek zákonom stanovených pravidiel.
Združenie slovenských vlastníkov spoločností s viac ako 500 zamestnancami po schválení zákona vydalo stanovisko, v ktorom zákon označili za neprimeranú administratívnu záťaž pre všetky články systému podnikateľov, školy aj budúcich študentov. Zákon v takomto znení nemotivuje k účasti na duálnom vzdelávaní ani zamestnávateľov ani študentov.
„Namiesto toho aby sme reformovali štátne inštitúcie ktoré sa priamo odbornému vzdelávaniu venujú a vytvorili štíhly, efektívny a transparentný centralizovaný model riadenia za plnej účasti zamestnávateľov, je cítiť lobistické snahy na posilňovanie existujúcich štruktúr bez akýchkoľvek zákonom stanovených pravidiel a bez jasnej garancie ich odborného zabezpečenia,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.
Draxler za zákonom stojí
„Ešte raz chcem zdôrazniť, že tento zákon si vyžiadali firmy, vyžiadali si ho zamestnávateľské zväzy a združenia a žiadali si ho významní zahraniční investori. Ten stále aktuálny platný zákon o odbornom vzdelávaní a príprave umožnil vznik viacerých pilotných projektov, na ktorých môžeme dnes stavať,“ obhajoval pred hlasovaním zákon minister školstva.
Podľa Juraja Draxlera zákon podporujú zamestnávateľské zväzy a združenia, ako aj bilaterálne obchodné komory. Tým podľa jeho slov zákon „výrazným spôsobom otvorí dvere, pomôže im, aby sa spolupodieľali na praktickej príprave žiakov.“
"Chceme urobiť všetko pre to, aby sme umožnili študentom prejaviť väčší záujem o odborné vzdelávanie, aby sme umožnili aj zamestnávateľom, že sa budú priamo podieľať na výchove mladých ľudí a tým si ich získavať pre seba do pracovného pomeru," obhajoval pred časom zákon premiér Róbert Fico.
Viac dovolenky pre trénerov a lektorov
Parlament tiež schválil aj doplňujúci návrh poslancov Otta Brixiho a Antona Martvoňa. Tréneri športových škôl, korepetítori a zahraniční lektori budú mať po novom nárok na osemtýždňovú dovolenku rovnako ako učitelia. Dosiaľ mali nárok iba na štyri týždne voľna.

Beata
Balogová
